Cena elektriny stúpla na trhoch takmer dvojnásobne. Pocítime to aj na platbách za tovary a služby

Cena elektriny stúpla na trhoch takmer dvojnásobne. Pocítime to aj na platbách za tovary a služby

SLOVENSKO / Používanie práčky, sporáku alebo chladničky nás môže od budúceho roka vyjsť drahšie. Ceny elektrickej energie na svetových burzách totiž lámu rekordy a je zdá sa, že po mesiacoch ekonomického útlmu nás môže zavaliť vlna zdražovania.

Pandémiou omámená ekonomika nabrala druhý dych a šliape na plné obrátky. Obrovský záujem o suroviny dvíha ich cenu na nezvyklé úrovne.

"Vrátane elektriny uhlia, zemného plynu, ropy, v podstate všetky komodity na trhoch rastú," povedal analytik portálu Sme tu pre vás Jozef Badida. Len elektrina od začiatku roka zdražela na pražskej burze takmer dvojnásobne.

Napriek tomu, že koncová cena elektriny sa vypočítava z viacerých položiek, vzhľadom na aktuálnu situáciu na trhu je viac ako pravdepodobné zdražovaniu sa napokon nevyhneme. "Cena elektriny ako komodita, tvorí v tej koncovej cene jednu tretinu. Zvyšok sú regulované poplatky, ktoré má na starosti regulačný úrad," uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karel Galek. 

"“Predpokladaný dopad silovej ceny elektriny na koncovú cenu elektriny pre domácnosti v roku 2022, môže byť na úrovni až okolo 15 %," povedal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz. "Priemerná štvorčlenná domácnosť môže platiť za elektrinu okolo 30 eur a navýšenie cien elektriny o 10-15 % by zvýšilo mesačnú platbu pre domácnosť o 3-5 eur," povedala analytička 365.bank Jana Glasová. 

Drahšia elektrina sa neprejaví iba na vyššej faktúre každej domácnosti, ale aj na množstve iných tovarov a služieb, s ktorými každodenne prichádzame do styku. Okrem kaderníctiev využívajú elektrinu vo veľkom aj pekári, u ktorých sa po nociach nielen pečie, ale aj svieti. “Vyššie ceny elektriny budú zvyšovať ceny pečiva a chleba aj pre konečných spotrebiteľov," uviedla Glasová. 

Aká bude vlna zdražovania napokon vysoká nateraz ťažko odhadovať. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví by z nej však mohol podstatnú časť skresať. "Sú tam aj nejaké kompenzačné možnosti a záleží, ako ich ÚRSO využije do budúcna," povedal Badida. “V maximálne možnej miere využijeme všetky legislatívne a regulačné nástroje na ochranu slovenských domácností," dodal Igaz. 

Zdroj: noviny.sk/ TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie
07:10 Prvé oddelenie
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:45 Jak změřit svět
08:55 Let’s Dance: Revolution
10:45 Já, kocour