VIDEO: Csaba Dömötör je vonku. TV JOJ zistila časť výpovede, v ktorej klamal

VIDEO: Csaba Dömötör je vonku. TV JOJ zistila časť výpovede, v ktorej klamal

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Trest 32 mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov uložil dnes samosudca Okresného súdu Bratislava III obvinenému Csabovi Dömötörovi. Schváli tak návrh dohody o vine a treste medzi prokurátorkou a obvineným týkajúcej sa trestného činu krivej výpovede a krivej prísahy. Dnešný verdikt súdu je právoplatný, keďže súčasťou dohody je záväzok obvineného nepodať voči nemu odvolanie. Samosudca zároveň vydal príkaz na prepustenie obvineného z väzby.

Podľa TV JOJ odsúdený svedok NAKA v prípade Očistec Csaba Dömötör opustil bratislavskú väznicu krátko po 10tej. Nevyužil možnosť reagovať na trestné konanie, v ktorom bol od 20.7. 2021 v pozícií obvineného z krivej výpovede v prípade Očistec. "Nemám záujem," vyjadril sa stručne Csaba Dömötör.

Jeho prepustenie z väzby nariadil sudca Okresného súdu BA III, ktorý dopoludnia rozhodol o návrhu prokurátora na dohodu o vine a treste. Dömötöra obvinila zo zločinu krivej výpovede vyšetrujúca skupina Úradu inšpekčnej služby dňa 20.7.2021. 

Po zásahu vyšetrovateľov Úradu inšpekčnej služby z utorka, 20.7.2021, bol Dömötör zadržaný a predvedený na výsluch. Počas výsluchu sa obvinený priznal k tomu, že jeho výpoveď v prípade, v ktorom NAKA väzobne stíhala exriaditeľa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, aj podnikateľa s palivami Františka Böhma podal svedeckú výpoveď, v ktorej zčasti zámerne klamal.

Podľa zistení TV JOJ Csaba uviedol klamstvo v tom, že keď viezol svojho komplica na stretnutie s Makóom do známej bratislavskej reštaurácie, tak videl cez okná z parkoviska s kým sa jeho spoločník stretol. Inšpekcia ale zistila, že dovnútra reštaurácie zvonka vidieť nemohol, lebo okná majú fólie, ktoré odrážajú exteriérové zrkadlenie. Csaba tvrdí, že klamal lebo ho o to požiadal ďalší svedok NAKA, po ktorom vyšetrovatelia inšpekcie naďalej pátrajú.

Na stretnutí sa odovzdávali vysoké úplatky práve tiež dnes trestne stíhanému Ľudovítovi Makóovi. Ten sa už pre TV JOJ vyjadril, že sa so svedkom Matejom Zemanom nikdy v reštaurácii, o ktorej je reč nestretol a žiadne peniaze od neho nikdy nevzal. Zeman patril do zločineckej skupiny takáčovci a Csaba mu robil šoféra. 

Dömötör tvrdil, že z parkoviska videl dovnútra reštaurácie. Inšpekcia zistila, že to nebolo možné

Podľa zistení TV JOJ za spoluprácu dnes odsúdený na podmienku Csaba Dömötör o ďalších skutočnostiach, ktoré vyšetruje Úrad inšpekčnej služby v súvislosti s manipulovaním svedkov v prípadoch Očistec a Judáš nič nevie a len priznal, že klamal o opísanej skutočnosti zo stretnutia v reštaurácií. Zotrváva pri svedectve o tom, že takáčovec Matej Zeman niesol na stretnutie vysoký úplatok pre Ľudovíta Makóa, peniaze reálne nevidel, len obálku. Osoby, s ktorými sa Matej Zeman naozaj v reštaurácii stretol však naozaj nevidel. Klamstvo je v časti jeho svedectva v tomto: "Odtiaľ ako som ja stál som videl, že potom ako Maťo vošiel do kaviarne XY tak si prisadol ku stolu aj Makó, myslím, že vlastným menom Ľudovít," uvádza sa v uznesení o obvinení inšpekcie Csabu Dömötöra zo dňa 20.7.2021. 

Vyšetrujúci tím Úradu inšpekčnej služby preveruje pod dozorom pravdivosť svedeckých výpovedí troch svedkov spolupracujúcich s dozorovými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry a s vyšetrovateľmi NAKA prípadu Očistec a Judáš. Inšpekcia, ktorá má kompetenciu vyšetrovať podozrenia na príslušníkov polície preveruje podozrenia, že svedkovia sú manipulovaní pre účel trestného konania, v ktorom NAKA a špeciálna prokuratúra väzobne stíha top funkcionárov polície, finančnej správy, SIS, aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Dozor na stíhaných sporných svedkov naopak vykonáva Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá spadá pod Generálnu prokuratúru SR. 

Podľa prokuratúry naviedol Dömötöra na krivú výpoveď v auguste 2020 Peter Petrov prezývaný Tiger. Účelom bolo zosúladiť jeho výpoveď so svedkom Matejom Zemanom prezývaným Zemák alebo Bandurka. Ten vypovedal o stretnutí s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom a už zosnulým bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby Františkom Böhmom v roku 2017.

Podľa svojej výpovede Matej Zeman na stretnutie niesol čiastku 100 000 eur. O týchto skutočnostiach vypovedal Zeman aj v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Na základe krivej výpovede Dömötöra boli podľa prokurátorky na jeseň 2020 vzatí do väzby Makó aj Böhm. Svojim konaním teda spôsobil iným obzvlášť závažný následok.

Súd zároveň obvinenému bývalému členovi skupiny takáčovci uložil probačný dohľad a zákaz stretávať sa so spolupáchateľmi. Matej  Zeman a Peter Petrov sú momentálne v policajnom pátraní, keďže sa ich nepodarilo zadržať

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:50 Nová záhrada
10:40 Majstri aukcií I.
11:10 Majstri aukcií I.
09:05 Panelák IX.
10:10 Panelák IX.
11:35 Nákupné maniačky
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
08:45 Já, knedlíček
10:45 Černobyl
12:55 Srdce na správném místě