Nižšie ceny za testy alebo niekoľko testov mesačne úplne zadarmo. Vládna koalícia hľadá dohodu

Nižšie ceny za testy alebo niekoľko testov mesačne úplne zadarmo. Vládna koalícia hľadá dohodu

BRATISLAVA / Nielen pri návšteve aquaparku, či hromadných podujatí, ale aj v niektorých slovenských nemocniciach stále potrebujete negatívny test. Ak ide o hospitalizáciu alebo plánované vyšetrenie za test neplatíte - v úplne inej situácii sú ale ľudia, ktorí chcú v nemocnici navštíviť príbuzných. Jednou z nich je aj pani Mária z Kráľovského Chlmca, ktorej mama leží v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti.

"Inak sa do nemocnice nedostanem, len keď mám denne test,antigénový, začo treba denne platiť 15 eur. Nemôžem si to dovoliť. A to som len ja a ešte by tam chcel ísť aj otec," povedala Mária z Kráľovského Chlmca.

"Odôvodňujeme to tým, že aj keď zatiaľ je miera infikovaných na Covid-19 nízka, nízku máme aj mieru zaočkovanosti, sme v pohraničnej oblasti, odkiaľ pochádza pomerne veľa pendlerov a je sledovaný bohatší cezhraničný pohyb. Riziko Covid-19 ochorenia nepominulo," uviedla námestníčka pre LPS nemocnice s poliklinikou Kráľovský Chlmec, Judita Chachaľáková.

Aj v univerzitnej nemocnici v Bratislave , v Banskej Bystrici aj v Žiline argumentujú opatrnosťou a od príbuzných pri návšteve hospitalizovaných vyžadujú negatívne testy. Bez ohľadu na farbu okresu. "Na návštevu môžu ísť len očkovaní, alebo tí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19, alebo pokiaľ majú PCR alebo antigénový test. V tomto prípade si musia vykonať antigénový test pre samoplatcov," skonštatovala hovorkyňa Žilinskej nemocnice Lenka Záteková.


Ľudia, ktorí chcú navštevovať svojich príbuzných v nemocniciach tak rozhodne siahnu hlboko do vreciek. No veľa z nich na to jednoducho nemá. O to viac dúfajú, že v koalícii dôjde k dohode a PCR ako aj antigénové testy budú z časti hradené. Ministra zdravotníctva už poverili aby do pondelkovej koaličnej rady pripravil finančnú analýzu.
 
"Antigény budú za symbolickú cenu. Bavíme sa o sume max 10 eur za jeden, ale nebudú nikdy zdarma. PCR testy budú zdarma v nejakom počte na mesiac zdarma," vyhlásil šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

"Ja som navrhol aby ľudia platili aspoň o 20 percent z hodnoty testov. 20% z reálnej hodnoty antigénových testov, keď aj preženiem, aj s prácou stojí 10 eur, tak by bolo možno len 2 eurá za ten test," uviedol minister financií Igor Matovič.


"Pozrieme sa na to, aj z hľadiska čo si štát môže dovoliť a aké sú podmienky,"
uzavrel premiér Eduard Heger.

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Plus Mínus
08:55 ZOO
10:10 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
09:45 Chrumka a Čipsík I.
10:00 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
09:30 Malí letci
11:20 Gagarin
13:25 Ztracená dívka