Ministerstvo vnútra chystá nákup špeciálnych oblekov. Zaplatíme za ne viac ako Česi

Ministerstvo vnútra chystá nákup špeciálnych oblekov. Zaplatíme za ne viac ako Česi

BRATISLAVA / Ministerstvo vnútra chystá nákup špeciálnych oblekov pre policajných pyrotechnikov. Tvrdí, že nemá na výber, pretože tým súčasným sa končí životnosť. Za jeden kus však zaplatíme výrazne viac, ako naši susedia v Českej republike. Dokopy ide o viac ako jeden milión dvesto tisíc eur.

"Štandardne životnosť oblekov ešte som nezachytil, že by bola vyššia ako 10 rokov," uviedol vedúci oddelenia Kriminalistického a expertízneho ústavu, Juraj Kadecký. 

Oblek, ktorý má zachrániť život obsahuje drahé materiály - cez balistiku, elektroniku, chladiaci systém, ventiláciu. "Ľudia pri názve "ťažký pyrotechnický oblek" si predstavujú športový oblek "šviháka Lazenskeho" s napisom Pyrotechnik a to tak nie je," povedal pyrotechnický expert Ján Appel. V plnej výzbroji to váži asi 35 kíl. Na druhej strane musí umožniť pyrotechnikovi pohyb, no v prvom rade ochrániť ho nielen pred črepinami no taktiež pred tlakovou vlnou. "Čo je zásadný a veľký problém, preto je tá prilba ťažká a komplikovaná," vysvetlil Juraj Kadecký. "Samotná prilba ma svoj vlastný zdroj, kotrý slúži na núdzové odvetrávanie, keby sa prerušilo spojenie s hlavným zdrojom," doplnil informácie o prilbe pyrotechnik Robert Hajas. U nás vo väčšine prípadov ide o nálezy munície z druhej svetovej vojny a to nielen v okolí Dukly či Hrona. Akonáhle rastie poľnohospodárska či stavebná činnosť, pribúdajú aj nálezy munície. 

V Česku nakúpili lacnejšie

Takto pred rokom hľadalo ministerstvo vnútra v rámci verejného obstarávania dodávateľa na pyrotechnické vybavenie pre políciu. A zdá sa, že našli. "Náklady na zabezpečenie 12 kusov oblekov by presiahli sumu 1 200 000, čo znamená, že hodnota jedného obleku je viac ako 100 tisíc eur," informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Petra Friese. "Rozdiel medzi tými starými a novými pyrotechnickými oblekmi je diametrálny," konštatoval dodávateľ oblekov Ján Appel. "U našich českých susedov kúpili 4 pyrotechnické obleky v roku 2015, a niektoré aj vlani. Pri modeli EOD 10 bola cena jedného obleku 1,7 milióna českých korún, v prepočte 67 000 eur," povedal hovorca prezídia ČR Ondrej Moravčík. Pred 6 rokmi vyšiel jeden kus na približne 60 tisíc eur, minulý rok novší model takmer na 67 tisíc. Rozdiel medzi Slovákmi a Čechmi je podľa českého hovorcu ako aj dodávateľa v samotnej výbave obleku. "Povedzme príklad aj vyššia trieda auta stojí viac, i keď vyzerá ako v tej základnej výbave," uviedol dodávateľ pyrotechnického obleku Ján Appel. Zvýšila sa pohyblivosť či balistika, vybavenie elektronikou a znížila sa jeho hmotnosť.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika