Havlov list Obamovi podpísal aj Michal Kováč

16.07.2009 09:41 Noviny.sk Slovensko
Havlov list Obamovi podpísal aj Michal Kováč Zdroj: TASR/AP/Jana Misauerova
Obavy tlmočilo v otvorenom liste viacero osobností z regiónu

Český exprezident Václav Havel, dvaja ministri bývalej Topolánkovej vlády - Karel Schwarzenberg a Alexander Vondra, ďalej bývalý prezident SR Michal Kováč a ďalší bývalí politici, napríklad Lech Walesa, Aleksander Kwasniewski či Vaira Viki-Freibergová.

"Naše nádeje, že vzťahy s Ruskom sa zlepšia a že Moskva konečne uzná našu suverenitu a nezávislosť po tom, ako sme sa stali členmi NATO a EÚ, sa nenaplnili," citujú z listu české Lidové noviny.

V liste sa tiež píše: "Od konca studenej vojny uplynulo 20 rokov a my vidíme, že venovať sa krajinám strednej a východnej Európy už nie je jadrom americkej zahraničnej politiky. Obamova administratíva si stanovila svoje priority a o náš región sa takmer prestala zaujímať."

Podľa signatárov listu Rusko manipuluje s médiami a energetiku využíva ako svoju ekonomickú zbraň. Autori majú obavu aj z toho, že ak sa nová administratíva úplne vzdá projektu protiraketovej obrany v Poľsku a Česku, alebo do projektu – bez konzultácií s Poľskom a ČR – zapojí Moskvu, môže to "podkopať dôveryhodnosť USA v celom regióne".

Päťstranový otvorený list bývalých politikov zo strednej a východnej Európy má do Bieleho domu doručiť osobne Alexander Vondra. Vo Washingtone chce s listom oboznámiť aj americké ministerstvo zahraničných vecí a kongresmanov.

Zdroj: TASR

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:30 SpongeBob SquarePants IX.
06:50 NAŠI I.
05:45 Súdna sieň
06:50 Miláčikovo
07:50 Nová záhrada
05:35 Presne takto o rok I.
06:20 Presne takto o rok I.
07:30 Vraždy v Brokenwoode I.
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
05:25 Tom Sawyer
07:25 Království surikat: Příběh začíná
08:50 Nádech pro lásku