Bitka o rozpočet: Sulík nevylúčil, že jeho poslanci Matovičov návrh nepodporia

Bitka o rozpočet: Sulík nevylúčil, že jeho poslanci Matovičov návrh nepodporia

BRATISLAVA / Ani predĺžený čas na rokovanie zrejme nevyrieši aktuálny spor medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom. Minister financií chcel urýchlene v parlamente presadiť navýšenie výdavkov rozpočtu o takmer tri a pol miliardy eur najmä na sanovanie pandemických opatrení. Minister hospodárstva to bez podrobnej diskusie odmietol. K dohode stále nedošlo a Sulík nevylúčil, že jeho poslanci Matovičov návrh nepodporia.

"Niekto si myslí, že robiť rozpočet je ako "Hurvínek válku". Absolútny bezcit antisociálny prístup k ľuďom," povedal minister financií Igor Matovič. "Ja vám musím povedať, ja som tak unavený z doťahovania sa s tým človekom, ktorý tam nikdy nemal byť," vyjadril sa minister hospodárstva Richard Sulík. Tohtotýždňová tlačovková prestrelka prišla po Matovičovom návrhu na zvýšenie rozpočtu. Vyžiadať si to mala oveľa silnejšia druhá vlna pandémie, ako sa pri schvaľovaní aktuálneho rozpočtu očakávala. Podľa Sulíka išlo o nekonkrétne lietajúce cifry, ktoré často nemali s Covidom nič spoločné. Navyše predostreté na stôl expresne rýchlo, bez toho, aby sa liberáli s nimi mohli oboznámiť. Predseda parlamentu odložil rokovanie na stredu, aby si kohúti veci vyjasnili.

V nedeľu už bol Sulík zdržanlivejší. "Budme súhlasiť s tými položkami, ktoré sú Covidové. Tam to má zmysel navýšiť, je to obhájiteľné. Musí to mať svoj zmysel a musíme mať tú istotu, že vyberieme len toľko peňazí od ľudí, koľko je potrebných na plnenie úloh štátu," skonštatoval Sulík. "Návrh rozpočtu v tejto oblasti považujem za amaterizmus človeka, ktorý mu nerozumie," zhodnotil Richard Raši, poslanec NR SR za HLAS-SD. "Tie peniaze nejdú na Covid, míňajú sa na niečo iné, a preto nie je dôvod, aby sa navyšoval rozpočet," povedal Ladislav Kamenický, poslanec NR SR za SMER-SD.


Vládna štvorka sa stretne na tradičnej pondelkovej koaličnej rade, kde sa majú o rozpočte baviť a je možné, že SaS zmeny na stredajšom rokovaní parlamentu nepodporí. Pretože slová Igora Matoviča boli veľavravné. "To je sväté, čo je podpísané s ľuďmi. Nie, čo si dodatočne Sulík vymyslí, že toto tým ľuďom jednoducho zoberiem, že im zoberiem 1,8 miliardy eur," vyjadril sa Matovič. "Neviem, aké požiadavky budú, ale rozhodne tých tri a pol miliardy ten štát potrebuje, vykrývať si svoje povinnosti voči ľuďom, ktoré im sľúbil. Je absolútne asociálny v tomto proste, ja toto nemôžem ani počúvať," skonštatoval predseda parlamentu Boris Kollár. "Nebudeme žiadať, aby to bolo celé stiahnuté, súhlasíme s navýšením ešte raz, môže to byť len nevyhnutná suma," dodal Sulík. Konečné slovo pri navýšení výdavkov nášho rozpočtu budú mať poslanci NR SR.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel