V Ružínskej priehrade nájdete stovky ton odpadu, či chladničku. Ekologickej katastrofe má zabrániť špeciálna stena

V Ružínskej priehrade nájdete stovky ton odpadu, či chladničku. Ekologickej katastrofe má zabrániť špeciálna stena

KOŠICE / Povesť nádhernej prírody a okolia ružínskej priehrady pri Košiciach už roky kazí pohľad na znečistenú hladinu, ktorá pripomína ekologickú katastrofu. S týmto problémom bojujú nielen tamojší chatári, ale aj vodohospodári celé roky. S morom odpadu by si mohla odteraz poradiť norná stena. A možno aj ľudia, zodpovednejší k prírode.

Nekonečný príbeh zvaný Ružínska priehrada, za roky tu naplavil stovky ton odpadu. Vodohospodári robia čo je v ich silách, no a nebyť dobrovoľníkov a nadácií by to tam vyzeralo oveľa horšie. "Napríklad 250 ton máme teraz sústredených na priehľadnom múre. Ďalších 200 sa priplavilo," povedal riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku Róbert Hok.

Táto situácia sa opakuje rok čo rok po sebe. Vinníci sú jasní - nezodpovední obyvatelia, ktorí si rieku pomýlili s odpadkovým košom. Hladinu Ružína potom zdobia nielen plastové fľaše, ale aj pneumatiky, staré hračky či dokonca chladničky.

"Povedzte mi, čo to tam nenájdete. Možno nie plastové televízory, pretože tie padnú na dno," skonštatoval Hok.

"Na 80 % je hlavný menovateľ rómska osada," myslí si Jozef Kojecký z OZ Ružínska priehrada.

Situácia by sa mohla zlepšiť vďaka inciatíve spoločnosti, ktorá sa rozhodla zainvestovať do takzvanej nornej steny. Tú starú už ohlodali tony odpadu a času. "Táto nová stena je už odolnejšia voči UV žiareniu a voči veľkej ťarche naplavenín,"  dodal Kojecký.

"Chceme takto prispieť našou troškou, aby Slovensko a slovenské rieky boli čistejšie. Myslím si, že každý jeden človek by mal prispieť k tomu aby sme náš svet nechali našim deťom a ďalším generáciam v stave aby sme sa za to nemuseli hanbiť,"  povedal generálny riaditeľ 365 banky Andrej Zaťko, ktrorá je darcom nornej steny.

Norná stena je vlastne sieť s plavákmi, vďaka ktorej sa odpad zadrží na jednom mieste nádrže, no a odtiaľ ho môžu rozvážať.  "Nátok nejde kolmo ale šikmo, z toho dôvodu aby sa pri brehu zhromažďovala špina," uviedol Kojecký z OZ Ružínska priehrada.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:30 Bez servítky
09:35 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:25 C.S.I.: Kriminálka Miami IX.
06:20 Kutyil s.r.o.
07:00 Prvé oddelenie
07:35 Prvé oddelenie
06:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:00 Rybičky Flip a Flap
07:05 Maxipes Fík
05:15 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část
07:20 Zlatokopka
08:55 Dvě svatby