Slovensko požiadalo EÚ o spustenie SOS mechanizmu. Zatiaľ žiadna krajina na výzvu na pomoc s vakcínami nereagovala

24.02.2021 19:15 Noviny.sk Slovensko

Slovensko požiadalo EÚ o spustenie SOS mechanizmu. Zatiaľ žiadna krajina na výzvu na pomoc s vakcínami nereagovala

BRUSEL / Slovensko kvôli katastrofálnej situácii požiadalo Brusel o spustenie takzvaného SOS mechanizmu. A teraz čakáme, ktorá krajina sa dočasne vzdá určitého počtu vakcín v náš prospech. Zatiaľ však žiadna krajina na výzvu Slovenska nereagovala. Navyše pre nedostatok vakcín sa na niekoľko dní pozastavuje vakcinácia nových ľudí nad 55 rokov. Nemocnice majú podávať len druhú dávku.

Slovensko od utorkového dňa čaká, ktoré členské krajiny zareagujú na našu výzvu a dočasne nám posunú svoje vakcíny. Brusel to totiž nemôže nikomu prikázať. "Samozrejme je to potom o vzájomnej solidarite a ako sa budeme rozprávať o tom, že budeme pomáhať tým, ktorí sú na tom horšie," myslí si europoslanec Martin Hojsík.

A či sa bude očkovať aj diskutovaným Sputnikom V, bude záležať od rozhodnutia členských krajín. Pokiaľ neprejde celourópskou agentúrou, Brusel za neho neprevzme zodpovednosť a jeho bezpečnosť musia garantovať krajiny, ktoré ju pre svojich obyvateľov povolia.

Európska lieková agentúra sa však o vakcínu zaujíma a do Ruska vysiela svojich ľudí. "Už sú naplánované inšpekcie do výrobných laboratórií v Rusku, pracuje sa na vymenovaní dvoch reporterov zo strany EMA práve pre vakcíny v Rusku," uviedol poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel.

Dobrovoľní záujemcovia o Sputnik V, napríklad aj na Slovensku, by sa zároveň stali účastníkmi klinického testovania  "Bolo by to v rámci tretej fázy klinického testovania tejto vakcíny, bude to teda dokonca aj v súlade so všetkými európskymi smernicami a nariadeniami," priblížil na tlačovej besede minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Dokonca sa začína skloňovať aj spojenie britsko-švédskeho výrobcu s tým ruským. Prvá dávka by išla od AstraZenecy a preočkovanie Sputnikom. Zatiaľ však ide o klinickú štúdiu, ktorú spusitli iba v Azerbajdžane. "Európska únia je najväčší výrobca vakcín na svete. Tie kapacity sú obrovské a v tomto je neuveriteľne paradoxné, že tá zaočkovanosť je taká nízka v porovnaní so Spojenými štátmi alebo s Britániou,"  povedal europoslanec Michal Šimečka.

"Európska únia je smutná z toho vývoja, pretože rátala s tým, že tie firmy ktoré sľúbili že dodajú vakcíny do EÚ, že ich dodajú rýchlejšie a v množstvách, ktoré boli sľúbené," vyjadril sa europoslanec Eugen Jurzyca.

Zatiaľ najväčšou šancou Slovenska ako sa tak aspoň dočasne dostať k vakcínam navyše je počkať si, či nejaká členská krajina zareaguje na výzvu Slovenska. Pripomenúť ju môže napríklad premiér Matovič už vo štvrtok na samite lídrov Európskej únie.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
18:00 Bez servítky
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 Stratené duše V.
18:35 Stratené duše V.
17:00 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:00 Kosti X.
17:05 Rapotáčik 3
17:15 Ovečka Shaun II.
17:30 Knihy od Stonožky
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě
20:15 Dopis na rozloučenou