Súd zamietol žiadosť Tibora Gašpara, bývalý policajný prezident ostáva v kolúznej väzbe

16.02.2021 19:31 Noviny.sk Slovensko

Súd zamietol žiadosť Tibora Gašpara, bývalý policajný prezident ostáva v kolúznej väzbe

BANSKÁ BYSTRICA / Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zamietol žiadosť obvineného bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara o zmenu dôvodov väzby. Obvinený na súde žiadal zrušenie kolúznej väzby pre obmedzený kontakt s blízkymi, ktorá sa ukladá pri obavách z ovplyvňovania svedkov.

Ako informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, dôvody väzby tak u obvineného trvajú v nezmenenom rozsahu, konkrétne pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti a ovplyvňovania svedkov. „Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený proti nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR," dodala hovorkyňa.

Bývalého policajného funkcionára Tibora Gašpara priviezli do Banskej Bystrice krátko po ôsmej ráno. Pred sudcu pre prípravné konanie ho priviedli o deviatej ráno. Práve zrušenie kolúznej väzby žiada Gašpar na súde pre obmedzený kontakt s blízkymi. 

"Žiadame o zúženie dôvodov väzby, žiadame o preskúmanie legitimity postupu OČTK, keď zasiahli do základných práv a obmedzili akýkoľvek kontakt s blízkymi osobami, čím došlo k psychickému nátlaku v rámci väzby," vysvetlil jeho advokát Marek Para. Dôvody pre preventívnu väzbu by však naďalej ostali.

Tibor Gašpar, ktorý políciu riadil v rokoch 2012 až 2018, momentálne čelí obvineniu z viacerých trestných činov.​Polícia vo štvrtok 5. novembra zadržala v rámci akcie Očistec viaceré osoby, vrátane bývalých vysokých policajných funkcionárov. Obvinení sú napríklad pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z korupčných trestných činov a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:00 Dovidenia, stará mama!
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:35 Policajti v akcii
06:20 Nákupné maniačky
07:25 Dovidenia, stará mama!
05:05 Pat a Mat
05:15 Zabi nudu! II.
05:20 Tashiho svet
06:05 Hluboká voda
08:05 Americká Miss India
09:50 Kdybych měl křídla