Britská mutácia koronavírusu sa potvrdila u desiatich Slovákov. V obci Pavlovce nad Uhom, v okrese Michalovce

05.01.2021 17:54 Noviny.sk Slovensko

Britská mutácia koronavírusu sa potvrdila u desiatich Slovákov. V obci Pavlovce nad Uhom, v okrese Michalovce

PAVLOVCE NAD UHOM / Britská mutácia koronavírusu sa potvrdila u desiatich Slovákov. A to v obci Pavlovce nad Uhom v okrese Michalovce. Vedci na príkaz Ministra zdravotníctva analyzovali pozitívne PCR testy tých, ktorí prileteli z Británie na Slovensko ešte pred sviatkami. Teraz budú diagnostikovať ďalšie vzorky a náhodne vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska. Minister prostredníctvom sociálnej siete vyzýva ľudí k maximálnej opatrnosti. Boj s týmto variantom koronavírusu bude ťažší. Šíri sa rýchlejšie a chorých môže rapídne pribúdať medzi deťmi a mladšími ročníkmi.


"Vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu koronavírusu je jasné, že boj s ním je o 40% ťažší , ako s pôvodným typom vírusu. Vyžaduje si tvrdé opatrenia obmedzujúce mobilitu s maximálnou elimináciou sociálnych kontaktov, teda stav ktorý je momentálne na Slovensku v platnosti," napísal na facebooku minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Všetky prípady boli evidované v obci Pavlovce nad Uhom. Koronavírus sa na miesto rozšíril ešte pred Vianocami. "Iba v dvoch prípadoch sa nám epidemiologickým šetrením podarilo zistiť osoby, ktoré prišli z Anglicka," informovala regionálna hygienička RÚVZ Michalovce Janka Stašková.

"Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v našej obci, vyzývam všetkých občanov našej obce, aby sa zdržiavali vo svojich domoch a po obci sa pohybovali, len v nevyhnutnom prípade," ozývalo sa v miestnom rozhlase.

Títo ľudia za krátky čas nakazili novou mutáciou vírusu ďalších 8 osôb zo svojho okolia. Zlyhalo tu dodržiavanie karantény ako aj všeobecne platných opatrení. "Nedodržiavali tie opatrenia, stretávali sa na rodinných oslavách a taktiež sa stretli bohužiaľ na pohrebe," skonštatovala hygienička.

Hygienici zatiaľ v dedine neplánujú sprísňovať žiadne opatrenia. Miestnych ochráni iba vlastná disciplína, inak musia rátať s následkami, ktoré prináša aj nová mutácia vírusu. "Päť prípadov, je izolovaných na infekčnom oddelení, z toho v jednom prípade je tá pozitívna osoba, ostatné sú kontakty," dodala Stašková.
Biomedicínske centrum analyzovalo 11 vzoriek, u desiatich z nich sa potvrdila mutácia koronavírusu. "Tento týždeň máme v pláne ešte 24 vzoriek a samozrejme budeme pokračovať aj naďalej. To najdôležitejšie je mať reprezentatívnu vzorku z celého Slovenska," uviedol biochemik Boris Klempa.


"Britská mutácia je spojená s dvoma faktormi. Prvý ním je, že má vyššiu infekčnosť, čiže má zhruba 70% vyššiu infekciozitu, druhým je, že nemá odlišný klinický priebeh od klasického koronavírusu, dokonca viac postihuje mladých ľudí. Ku nám sa dostávajú mladšie vekové skupiny, či už s vážnym priebehom," informoval infektológ Pavol Jarčuška.


Nateraz sa pre výskyt mutácie na Slovensku opatrenia nemenia. Lety nezastavia a hranice tiež zostávajú v rovnakom režime. Je v záujme každého, aby sociálne kontakty obmedzil na minimum. "Objavenie sa tohto kmeňa nie je dobrá správa, znova to komplikuje situáciu. Stále nám neostáva nič iné len byť ešte opatrnejší," myslí si Klempa.


Minister zdravotníctva ale situáciu vidí nádejne. "Nádejou je očkovanie. Imunitná odpoveď vakcíny Comirnaty od firmy BionTech-Pfizer je podľa dostupných zistení dostatočná, aby nás chránila aj pred ochorením COVID-19, ktorý spôsobuje nový, infekčnejší variant vírusu. Tie isté zistenia dokázali aj britskí vedci od konzorcia Astra Zeneca a Oxfordská univerzita,"  skonštatoval Krajčí.

Odpovede na podstatné otázky prináša aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý zapracoval najčastejšie otázky o novom type koronavírusu:

Zvyknú sa vírusy meniť?

Všetky vírusy - vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 - sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu viesť k zmenám v charakteristikách vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie.
Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu má dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.

Ako sa sledujú nové varianty vírusu?

Na sledovanie mutácií je najspoľahlivejšie sekvenovanie. Medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7.
Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce tím virológa Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikoval tzv. anglický kmeň.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameriavajú sa na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenskej republiky.
V prípade pozitivity po PCR testovaní sú vzorky na príkaz ministra zdravotníctva uskladnené. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že na prítomnosť nového variantu vírusu budú diagnostikované v priebehu budúceho týždňa. Rovnakým spôsobom budú diagnostikované aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska.

Čo zatiaľ vieme o anglickom kmeni?

Uvedený kmeň má podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) o 70% vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož.
Z dostupných údajov vyplýva, že šírenie nového variantu vírusu je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia v porovnaní s pôvodným vírusom ostávajú nezmenené.
V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Zachytia testy aj nový variant koronavírusu?

V slovenských laboratóriách by nemalo dochádzať k zníženej citlivosti diagnostiky a aj nový britský variant vírusu by naše postupy mali odhaliť.
Pri novom variante vírusu sa môže znížiť účinnosť diagnostických testov, pri ktorých sa používa ako cieľový gén S-gén. Na základe Štandardného postupu pre mikrobiologickú diagnostiku pri suspektnej infekcii vírusom SARS-CoV2 pre laboratóriá klinickej mikrobiológie v Slovenskej republike by sa v našich laboratóriách mala diagnostika SARS-CoV-2 zameriavať na cieľové gény E-gén a RdRp-gén.

Ako sa chrániť pred vírusom?

Aj v kontexte nových variantov vírusu zdôrazňujeme nevyhnutnosť zastaviť šírenie vírusu pri jeho zdroji: udržiavať hygienu rúk, fyzický odstup, používanie rúšok a všetky ďalšie opatrenia. Zároveň platí, že čím viac ľudí bude očkovaných, tým viac sa zníži cirkulácia vírusu a tým sa zníži jeho potenciál pre nové mutácie a varianty.

Kde sa dajú nájsť ďalšie informácie?

Dôveryhodné doplňujúce informácie o výskyte a charakteristikách nového variantu vírusu nájdete napríklad na stránkach Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:55 Súdna sieň
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:05 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:35 Mámy na nože
08:15 Rodinka
09:55 Věř mi