Príde koalícia o poslancov? Indície vedú k hlasovaniu o núdzovom stave

Príde koalícia o poslancov? Indície vedú k hlasovaniu o núdzovom stave

BRATISLAVA / Od utorka je núdzový stav na Slovensku predĺžený o 40 dní a zákaz vychádzania do 10.januára. Vláda tak mohla rozhodnúť vďaka tomu, že poslanci sa netradične zišli na hlasovaní v pondelok a to aj tí, ktorí boli pozitívni, či v karanténe. Napriek tomu, ale pri zmene Ústavného zákona nemala koalícia zo svojich vlastných prítomnách 94 poslancov všetky hlasy. Proti hlasoval poslanec OĽaNO a ďalšia posalnkyňa sa zdržala. Príde koalícia o poslancov?

Hlasovanie v netradične igelitom obalenom parlamente sa síce skončilo úspechom, ale dôvod na úsmev koalícia nemala. Za zmenu ústavy pri možnosti predĺžiť núdzový stav totiž hlasovalo len 91 koaličných poslancov, hoci v sále ich bolo 94. Ústavnú väčšinu tak mala koalícia veľmi tesnú a nesúhlasné hlasy boli z poslaneckého klubu OĽaNO. "Nehlasoval jeden, je to poslanec Čepček a je to otázka na pána Šípoša a premiéra Matoviča. Všetci, ktorí sú za mnou jedenásti, hlasovali za. Pani Letanovská je na ARO  ako primárka a bojuje za životy ľudí a bola za" vyhlásil Juraj Šeliga zo Za Ľudí.

"Ja som len zaregistroval ​troch poslancov, ktorí hlasovali, buď sa zdržal, nehlasoval alebo bol proti. Jeden poslanec mi nahlasoval, že jeho zariadenie nefungovalo a nemohol hlasovať za. Tých dvoch poslancov som nezachytil, takže určite to budem riešiť na našom poslaneckom klube," povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šípoš.

​Tesne pred hlasovaním vraj bolo neistých podstatne viac hlasov, no nakoniec chýbali  z poslaneckých lavíc len 3. Dva zámerne, pretože poslanec  Čepček či poslankyňa Hatráková vopred avizovali, že za tento zákon za týchto okolností jednoducho nebudú. Čepček, ktorý už svoje zotrvanie v poslaneckom klube riešil pri svojvoľnom poslaneckom návrhu zákona o interrupciách, čím vyvolal vlnu nevôle v koalícii, v poslaneckom klube ostal. "Je všeobecne známe o našich poslancoch, že hlasujú podľa vedomia a svedomia," dodal Šípoš.

"Nesúhlasil som s obsahom a procesom. Takéto neobmedzené predlžovanie npdzového stavu nemá obdoby. Ešte aj v Rusku po vyhlásení musí po 72 hodín sa zísť Duma a prerokovať to," nahral vo videu Čepček. .

Toto nie je ale jediný hlas, ktorý koalícii pri zmene ústavy chýbal - pri hlasovaní sa zdržala ďalšia z poslankýň OĽaNO - Katarína Hatráková. "Nie určite to nebol omyl, ja so hlasovala, že bez pozmeňujúceho návrhu nebudem súhlasiť s podporou," uviedla Hatráková. Obom sa ale z klubu nechce odísť, čo potrvdili aj televízií.Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:35 Labková patrola II.
06:55 Naši IV.
07:30 NAŠI I.
06:00 Súdna sieň
07:25 Miláčikovo
08:20 Nová záhrada
06:10 Presne takto o rok I.
06:55 Presne takto o rok I.
08:05 Vraždy v Brokenwoode I.
06:40 Tashiho svet
06:55 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:10 Požiarnik Sam IX.
06:00 Až vyjde měsíc
07:40 Cesta za snem
09:25 Osudová láska