Jasno
19°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Najvyšší súd sa stotožnil s prokurátorom, Pavol Rusko putuje pre obavy z úteku do väzby
Zdielať na

Najvyšší súd sa stotožnil s prokurátorom, Pavol Rusko putuje pre obavy z úteku do väzby

BRATISLAVA / Najvyšší súd SR (NS SR) vzal bývalého riaditeľa komerčnej televízie a exministra hospodárstva Pavla Ruska do väzby. Súd sa stotožnil s názorom dozorového prokurátora, ktorý sa obával úteku Ruska do zahraničia.

"Predsedníčka senátu 4T Najvyššieho súdu po vykonaní výsluchu zatknutého obžalovaného Pavla Ruska dospela k záveru, že u obžalovaného sú dôvody útekovej väzby dané a rozhodla o jeho vzatí do väzby. Väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradila. Obžalovaný Pavol Rusko bol zatknutý na základe príkazu na zatknutie, ktorý vydala predsedníčka senátu 4T Najvyššieho súdu," priblížila hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. 

Ako pre médiá potvrdil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, dôvodom väzby je obava z úteku obžalovaného. Šanta tiež dodal, že súd u Pavla Ruska konštatoval porušenie pravidiel náhrady väzby formou monitorovacieho zariadenia, a to údajne v „desiatkach prípadov“. Obhajca Pavla Ruska Marek Para zároveň potvrdil, že proti rozhodnutiu súdu podali sťažnosť. O nej by mal takisto rozhodovať NS SR.

Podľa informácií TV JOJ sa Pavol Rusko celú noc nachádzal v nemocničnom ošetrení, strážený bol políciou, a to v Nemocnici sv. Michala. "Mám spálené oči." S týmito slovami vstúpil Rusko v sprievode policajnej eskorty do budovy Najvyššieho súdu SR.

U Ruska sa zlievali dva väzobné návrhy. Prvý sa týka údajnej prípravy vraždy podnikateľky Silvie Volzovej, v ktorom je Rusko taktiež obžalovaný, kde je obmedzený na slobode monitorovacím náramkom, ktorý nosí na nohe. Prokurátor navrhoval väzbu v prípade údajného falšovania zmeniek. 

Nedostavil sa na súd​

Obžalovaný Pavol Rusko sa v utorok nedostavil na pojednávanie Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade údajného falšovania miliónových zmeniek. Predsedkyňa senátu NS SR potvrdila, že obvinený Pavol Rusko ráno súdu doručil lekársku správu, podľa ktorej malo údajné dôjsť k útoku kyselinou na jeho osobu, čo mu malo poškodiť oči a dýchacie cesty. Pavol Rusko zároveň nedal súhlas na pokračovanie pojednávania v jeho neprítomnosti. Obhajca obžalovaného Pavla Ruska Marek Para preto navrhol jeho vec vylúčiť na samostatné konanie.

Právny zástupca poškodených Daniel Lipšic uviedol, že konanie Pavla Ruska považuje za obštrukciu a navrhol súdu, aby vydal príkaz na jeho zatknutie. „Potvrdenie o práceneschopnosti je vystavené doktorom Liptákom, ktorý už na súde prvého stupňa vystavoval obdobné potvrdenia tomu istému obžalovanému,“ podotkol Lipšic. Zranenie Pavla Ruska je podľa Šantu ľahké, keďže bol prepustený do domácej liečby a má za to, že ospravedlnenie teda nebolo vykonané riadne. Prokurátor sa pripojil k stanovisku obhajoby o vylúčenie veci s Marianom Kočnerom. 

Senát NS SR nakoniec z dôvodu neprítomnosti Pavla Ruska pojednávanie odročil na 12. a 13. januára 2021.

Prokurátor Ján Šanta má o obštrukcii Pavla Ruska veľmi silné podozrenie. „Takéto ospravedlnenie musí spĺňať kritériá, ktoré sú stanovené v trestnom poriadku. Skutočne teda musí ísť o ohrozenie života a zdravia. Takéto ospravedlnenie som nenašiel,“ zdôraznil. Ako dodal, mrzí ho, že súd nerozhodol o vylúčení veci s Pavlom Ruskom na samostatné konania a nepokračoval dnes v pojednávaní len s Marianom Kočnerom. V prípade, ak sa potvrdí obštrukcia so strany Pavla Ruska, vidí Šanta dôvody na jeho väzbu. Zároveň potvrdil, že dôvod neprítomnosti Pavla Ruska na súde prešetruje aj polícia.

​Podľa obhajcu poškodených Daniela Lipšica sú splnené všetky podmienky na to, aby súd vydal príkaz na zatknutie Pavla Ruska „Mne to príde ako celkom jednoznačná predvianočná obštrukcia. Myslím si, že aj kvôli ďalším prípadom a kvôli autorite a rešpektu súdnej moci by nebolo správne, keď by najvyšší súd takéto ospravedlnenie akceptoval bez nejakého následku, keď sú splnené všetky podmienky na vzatie do väzby,“ uviedol Lipšic. Dodal, že to nie je prvýkrát, keď sa Pavol Rusko vyhýbal súdnemu pojednávaniu. Lipšic tiež informoval o tom, že v správe z očného vyšetrenia Pavla Ruska je poznámka, že obžalovaný s lekárom nespolupracoval.

Z pohľadu právneho zástupcu obžalovaných Pavla Ruska a Mariana Kočnera, Mareka Paru, však nejde o žiadnu obštrukciu a je to prvé ospravedlnenie tohto druhu jeho klienta. Podotkol, že je úplne na mieste, aby súd preveril ospravedlnenie Pavla Ruska a vysporiadal sa s tým, čo namieta protistrana. „Čo sa týka nejakého formálneho nedostatku ospravedlnenia, môže byť, že tam je nejaká formálna chyba. Stále ale platí, že pokiaľ nie ste schopný zúčastniť sa, čo, samozrejme, obmedzenie zraku predstavuje, tak potom sa to pojednávanie nevedie napriek nejakej formálnej chybe. Nemôžete na formálnej chybe postaviť napríklad zatýkací rozkaz,“ pokračoval Para.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v prípade údajného falšovania zmeniek vo februári tohto roku uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska. Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Marian Kočner. má tiež zaplatiť finančný trest vo výške desaťtisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Marian Kočnerovi voči Pavlovi Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované. Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor Úradu špeciálne prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, ktorý konkrétne pre Mariana Kočnera požaduje trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku.

Súvisiace články

Najčítanejšie