TV JOJ má k dispozícii utajovaný plán na záchranu zimnej sezóny na Slovensku

TV JOJ má k dispozícii utajovaný plán na záchranu zimnej sezóny na Slovensku

BRATISLAVA / Na svete je plán, ktorým by sa na Slovensku dala zachrániť zimná lyžovačka. Minister dopravy, ktorého rezort ho pripravil, však o podrobnostiach hovoriť nechcel skôr, ako bude schválený. Televízii JOJ sa však tento dokument podarilo získať. Slovenské svahy by sme tak mohli brázdiť podľa semafora, ktorý podľa aktuálnej situácie určí prísnosť jednotlivých opatrení.

"Jasné pravidlá budú pravdepodobne lepšie, ako keby zostali zimné strediská zavreté." Takto komentoval minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) pripravovaný dokument z jeho dielne, podľa ktorého by mali fungovať lyžiarské strediská, vrátane ďalších segmentov turistického ruchu počas nadchádzajúcej zimnej sezóny. Podrobnosti, o aké konkrétne opatrenia pôjde, však rezort zatiaľ nepriblížil.

"My sa oficiálne vyjadríme k tomuto návrhu až potom, ako tento návrh predstavíme členom pandemickej komisie a následne Ústrednému krízovému štábu," vyjadril sa hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf. Televízii JOJ sa pripravovaný plán podarilo získať. Z jeho obsahu vyplýva, že podrobne mapuje jednotlivé opatrenia, ktorými by cestovný ruch mohol opäť začať fungovať.

Hotely, kúpaliská, wellness či zjazdovky by sa podľa neho riadili pomyselným semaforom. Ten by sa odvíjal od aktuálnej situácie. Tak napríklad v lyžiarskych strediskách sa už dnes pripravujú na to, že táto sezóna bude výhradne o športe.
"Vôbec nikto dnes nepočíta, povedzme, s nejakými apresski alebo s nejakými vnútornými reštauráciami, alebo s tými miestami, kde došlo k nákaze minulý rok," poznamenal predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj. 

Pripravované opatrenia podľa informácií TV JOJ ministerskí úradníci konzultovali s tými, ktorých sa to najviac dotýka. Združením prevádzkovateľov lanoviek a vlekov, ako aj spoločnosťou, ktorá na Slovensku obhospodaruje najviac zjazdoviek. Igor Rattaj z TMR hovorí, že dokument má už niekoľko týždňov.

Dnes navrhujú ešte detailnejšie opatrenia. Inšpiráciu pre ne hľadali najmä v Rakúsku. "V podstate treba eliminovať len tri body. Povedzme sedačka, to nie je taký problém, státie v rade sa dá tiež nejakým spôsobom roztiahnuť a potom kabínková lanovka," povedal Rattaj. 

Opatrenia sa rozdelia podľa troch farieb 

Opatrenia by podľa plánu mali rozdeľovať lokality na tri základné farby, a to podľa nízkeho, stredného a vysokého rizika nákazy. Za predpokladu tých najprísnejších opatrení by mimo štandardu museli byť zachované bezpečné rozostupy v čakaní na lanovku či obmedzenie jej prepravnej kapacity. Uvažuje sa pritom aj o testovaní na samotných svahoch.

"Samotné lyžovanie a samotné zimné športy, najmä individuálne, nie sú epidemiologické riziko. Čo je riskantné, je to zhromažďovanie, zhlukovanie," vysvetlil odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry. 


"Chceme ako keby proaktívne vyjsť k tomu, aby sme tie opatrenia spravili také, aby sme presvedčili epidemiológov, aby sme dokázali fungovať," uviedol Rattaj. 

V takom prípade bude rozhodnutie o otvorených zjazdovkách, zdá sa, iba rozhodnutím politickým. "Budem v tomto duchu rozprávať s premiérom a som presvedčený, že zdravý rozum zvíťazí," ubezpečil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina). 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
05:30 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Hoď svišťom
05:35 Nákupné maniačky
06:25 Skutočné príbehy
05:00 Zatancuj si s Nely
05:05 Rybičky Flip a Flap
05:15 Tashiho svet
05:55 Philomena
07:40 Železná lady
09:35 Srdce na správném místě