Jasno
21°
Bratislava
Prokop
4.7.2022
Zmeny v dôchodkovom systéme. Ľudia by mohli nastúpiť do dôchodku po 40. odpracovaných rokoch
Zdielať na

Zmeny v dôchodkovom systéme. Ľudia by mohli nastúpiť do dôchodku po 40. odpracovaných rokoch

BRATISLAVA / Ľudia budú môcť ísť do dôchodku po 40. odpracovaných rokoch. Toto je jedna z kľúčových zásad návrhu ústavného zákona o dôchodkovom systéme, ktorý predstavil minister práce Milan Krajniak. Účinný by mal byť od januára 2022.

Kým dnes na jedného dôchodcu pripadajú štyria produktívni ľudia, o 10 rokov to už budú len traja. Ministerstvo práce preto ponúklo na pripomienkovanie návrh Ústavného zákona o dôchodkovom systéme, ktorý by mal byť stabilný a udržateľný.

Jedným z typických znakov moderných spoločností je aj to, že nežijú len prítomnosťou, ale dívajú sa aj do budúcnosti a tomu prispôsobujú svoje dôchodkové systémy. "Po odpracovaní určitého počtu rokov, zatiaľ to vychádza podľa tých prepočtov 40, by mal každý nárok na odchod do dôchodku. Kto chce pracovať ďalej, môže pracovať ďalej," vraví minister práce, rodiny a sociálnych vecí Milan Krajniak. 

Tento takzvaný individuálny strop by mal podľa ministra nahradiť súčasne platnú hranicu, ktorá je rovnaká pre všetkých - a to 64 rokov. Matky ju majú nižšiu, podľa počtu detí. Podľa mnohých kritikov by však tieto parametre mnohým penzistom priniesli nižšie sumy, a pracujúcim zase vyššie odvody. Dôchodkový systém je však veľmi zložitý, takže o jeho úpravách sa bude ešte veľa rokovať. V piatok 12 dôležitých princípov predstavila národná banka.

"Vek odchodu do dôchodku by mal byť automaticky naviazaný na očakávanú dĺžku života v starobe. Najmä, aby sa predišlo nepravidelným a skokovitým zmenám," tvrdí viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. 

O zmenách v dôchodkovom systéme samozrejme uvažuje aj ministerstvo financií. Okrem iného poukazuje na to, že súčasné pravidlá umožňujú špekulovať. Niektorí totiž môžu platiť nízke odvody, pričom získajú rovnakú penziu ako tí, ktorí platili viac. "Takže poďme spojiť sily na to, aby sme priniesli tie najlepšie riešenia a potom - poďme ich presadiť," hovorí minister financií Eduard Heger. "Je to o zodpovednosti, o strategickom rozhodovaní a o pripravovaní sa každého z nás na jeseň života," dodal guvernér NBS Peter Kažimír. 

Pozrite si archívnu reportáž o téme: 

Súvisiace články

Najčítanejšie