Medzi Kysakom a Veľkou Lodinou sa zrútil most. Viac ako dvesto ton sutín padlo do rieky

31.10.2020 14:04 Noviny.sk Slovensko

Medzi Kysakom a Veľkou Lodinou sa zrútil most. Viac ako dvesto ton sutín padlo do rieky

KYSAK / Medzi Kysakom a Veľkou Lodinou (okres Košice - okolie) sa v piatok 30. októbra po 21:00 samovoľne zrútila časť mosta. Dôvodom bolo pravdepodobne povolenie oceľových lán, ktoré držali konštrukciu mosta. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Terezková.

"V druhom poli mosta sa nachádzali deformácie a priečne praskliny, čo pravdepodobne spôsobilo, že poškodené oceľové laná, ktoré držali konštrukciu, povolili. Dôvodom pádu časti mosta teda neboli nedávne povodne a zvýšená hladina rieky Hornád," uviedol po obhliadke miesta predseda KSK Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj zabezpečí odstránenie poškodenej konštrukcie mosta tak, aby netvorila prekážku v toku rieky. Keďže ide o sutiny, ktoré vážia viac ako 200 ton, ich odstraňovanie môže trvať aj niekoľko dní. Župa zároveň pracuje na osadení dočasného mostného provizória. "S odstraňovaním sutín z Hornádu musíme začať okamžite. Do 10. novembra by sme mali podpísať zmluvu so zhotoviteľom, ktorý pripraví projektovú dokumentáciu, zbúra zvyšné nosníky a zrekonštruuje aj samotný most. Po zbúraní mosta do 30 dní od podpisu zmluvu osadíme dočasné mostné provizórium, ktoré by nám mala dodať Správa štátnych hmotných rezerv SR. Vďaka nemu bude opäť možný prejazd z Kysaku do Veľkej Lodiny mimo obchádzkových trás," dodal Trnka.

Do osadenia dočasného mostného provizória budú obyvatelia naďalej využívať dlhodobú obchádzkovú trasu z Kysaku do Veľkej Lodiny cez osadu Sopotnica, ktorú vybudoval kraj po uzatvorení mosta.

Náklady na rekonštrukciu mosta, vrátane projektovej dokumentácie, bude hradiť KSK zo svojho rozpočtu, stáť by mali približne 1,5 milióna eur.

Európsky, medzištátny a regionálny. Aj takéto prívlastky má nový most, ktorý prechádza cez Slovensko. Viac vo videu:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
05:10 Súdna sieň
05:15 Kixšou
05:55 Súdna sieň
05:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja - Špeciál
06:45 Policajti v akcii
08:00 Policajti v akcii
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:10 Můj kamarád delfín
07:50 Zůstaň nablízku
09:30 Až vyjde měsíc