Desať slovenských nemocníc dostane 20- tisíc eur na boj s koronavírusom. Tipos vyzýva aj ďalšie spoločnosti

Desať slovenských nemocníc dostane 20- tisíc eur na boj s koronavírusom. Tipos vyzýva aj ďalšie spoločnosti

BRATISLAVA / Desať slovenských nemocníc dostane darom po 20-tisíc eur na nákup vybavenia a prístrojov pre pacientov a personál v prvej línii v boji s koronavírusom. 200-tisícovú sumu daruje národná lotériová spoločnosť TIPOS, ktorá tento krok odôvodnila tým, že v kríze je potrebné pomáhať. Zároveň vyzýva aj ďalšie spoločnosti, aby sa pripojili.

Národná lotériová spoločnosť sa rozhodla podporiť slovenské nemocnice čiastkou 200- tisíc eur, aby ľahšie zvládali očakávaný nápor pacientov v najbližšom období. "Preto sme sa rozhodli pomôcť a vytvoriť projekt na pomoc 10 univerzitným a fakultným nemocniciam," vyjadril sa riaditeľ spoločnosti Tipos Marek Kaňka. 

Spoločne s Ministerstvom zdravotníctva vytypovali 10 nemocníc, ktorým darujú peniaze na podporu ľudí v prvej línii a na ochranu pacientov. "Každá z nemocníc si vyšpecifikovala presne na čo použije týchto 20 tisíc," pokračoval Kaňka. Bratislavská fakultná nemocnica vybudovala toto odberové miesto prakticky tiež vďaka finančným darom. Blíži sa však zima a peniaze prichádzajú vhod. "Napríklad malý sonograf na diagnostiku pľúcnej pneumónie, ale tiež pre odberné miesta taký gemicídny žiarič, aby sme ochránili ten personál," poznamenala Alena Koščálová, primárka infektológie. Ale tiež chcú pre pacientov celkom obyčajné veci ako mikrovlnky na ohrev potravy, alebo sušiče vlasov.

Banskobystrická Roosveltova nemocnica chce nakúpiť dva plazmové dezinfikátory vzduchu pre urgentný príjem. "Toto vybavenie sme tak či tak plánovali a potrebovali zakúpiť, čiže nám to veľmi pomôže," povedala hovorkyňa FNsP F.D. Roosvelta Ružena Maťašeje. 

Nitrianska nemocnica viac potrebuje výpočtovú techniku a čítačky kódov na spracovanie vzoriek. "Lebo tie počítače sa využívajú najmä v COVID ambulanciách, a tiež vo veľkokapacitných odberných miestach," uviedla hovorkyňa FN Nitra Tatiana Kubinec. 

Ďalšie nemocnice chcú napríklad termokamery ako napríklad v Žiline, alebo detekčné brány či antigénové testy. Darca zároveň prisľúbil manuálnu pomoc svojich zamestnancov pri dobudovaní odberného miesta na bratislavských Kramároch alebo darovanie krvi. "Týmto vyzývam všetkých potenciálnych partnerov, ktorí môžu akýmkoľvek spôsobom pomôcť, aby sa pridali," dodal  Kaňka. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Najlepšie počasie
05:10 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
05:15 Nové bývanie
05:45 Miláčikovo
06:15 Súdna sieň
05:35 Kutyil s.r.o.
06:15 Hotelová inšpekcia XIII.
07:20 Tradičné recepty z celého sveta III. - Pomocníci v domácnosti
05:05 Zatancuj si s Nely
05:15 Krtko
05:45 Ruby z dúhy I.
05:35 Dobrodružství Hucka Finna
07:30 Až vyjde měsíc
09:15 Noc s králem