Podiel slovenských potravín v obchodoch je stále nízky. Minister pôdohospodárstva chce zmenu

Podiel slovenských potravín v obchodoch je stále nízky. Minister pôdohospodárstva chce zmenu

SLOVENSKO / Podiel slovenských potravín v obchodoch stále nedosahuje uspokojivé čísla. Aj keď je ich viac ako vlani, jednopercentný nárast je pre potravinárov sklamaním. Problémom je podľa nich najmä cena a vyššie výrobné náklady. Aj preto si obchodníci a zákazníci väčšinou vyberajú lacnejšie potraviny zo zahraničia. Zmeniť to chce minister pôdohospodárstva. Do dvoch rokov by uvítal nárast podielu slovenských výrobkov o 20 percent.

Podľa Potravinárskej komory Slovenska (PKS) je podiel slovenských potravín v tomto roku na úrovni necelých 40%. Najčastejšie v obchodoch nájdeme slovenské potraviny ako sú mlieko, minerálne vody, víno, pivo a mliečne výrobky.


"Najmenšie zastúpenie slovenských výrobkov majú jedlé oleje, spracované ovocie a zelenina, a to z toho dôvodu, že na Slovensku neexistuje dostatok spracovateľských kapacít, aby sme pokryli dopyt obchodných reťazcov," uviedla riaditeľka PKS Jana Venhartová. 

Najnižší podiel potravín vyrobených na Slovensku je práve v bratislavskom kraji a platí čím menší obchod, tým väčšie zastúpenie slovenských potravín.

V malom mestečku Podolínec hypermarkety nemajú. Či už potravinári, obchodníci alebo minister pôdohospodárstva, všetci sa zhodujú, že na podporu slovenských výrobkov sú potrebné investície.

"Tento podiel rozhodne nevystihuje možnosti slovenských potravinárov a kvalitu slovenských potravín, urobíme všetko preto, aby v najbližších dvoch rokoch sme dosiahli podiel na pultoch obchodných reťazcov v našich obchodoch vo výške 60%," vyhlásil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. 

"Potrebujú slovenskí potravinári preinvestovať do nových technológií, do modernizácie svojich výrobkov až jednu miliardu eur," vysvetlila Venhartová.

"Najväčším problémom je nízka konkurencieschopnosť slovenských výrobcov s okolitými štátmi ako je Maďarsko, Poľsko alebo Česká republika. Súvisí to s dlhodobou nízkou podporou štátu pre slovenských výrobcov," potvrdil predseda SAMO Martin Krajčovič. 

Pre obchodníkov častokrát rozhoduje cena. "Spotrebitelia na Slovensku sú cenovo senzitívni a slovenské potraviny v nákupe v porovnaní so zahraničnými potravinami podobnej kvality sú drahšie v priemere o 15 až 20%," dodal Martin Krajčovič. 

Klimatická situácia je kritická. Prognózy hydrometeorológov sú pre Slovensko desivé: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 Môj dokonalý ex
22:45 Rallye smrti 2050
00:45 Božská Florence
20:30 Božská Florence
23:00 Na okraji púšte
00:40 Sopka
20:55 Myšlienky vraha V.
21:55 Dokázaná nevina
22:50 Walking Dead IX.
21:35 Krtko
22:05 Kúzlovanie
22:15 Rev a motoroví miláčikovia I.
20:15 Plán útěku 2
21:55 Ztratili jsme Stalina
23:55 Mlčení