Podiel slovenských potravín v obchodoch je stále nízky. Minister pôdohospodárstva chce zmenu

Podiel slovenských potravín v obchodoch je stále nízky. Minister pôdohospodárstva chce zmenu

SLOVENSKO / Podiel slovenských potravín v obchodoch stále nedosahuje uspokojivé čísla. Aj keď je ich viac ako vlani, jednopercentný nárast je pre potravinárov sklamaním. Problémom je podľa nich najmä cena a vyššie výrobné náklady. Aj preto si obchodníci a zákazníci väčšinou vyberajú lacnejšie potraviny zo zahraničia. Zmeniť to chce minister pôdohospodárstva. Do dvoch rokov by uvítal nárast podielu slovenských výrobkov o 20 percent.

Podľa Potravinárskej komory Slovenska (PKS) je podiel slovenských potravín v tomto roku na úrovni necelých 40%. Najčastejšie v obchodoch nájdeme slovenské potraviny ako sú mlieko, minerálne vody, víno, pivo a mliečne výrobky.


"Najmenšie zastúpenie slovenských výrobkov majú jedlé oleje, spracované ovocie a zelenina, a to z toho dôvodu, že na Slovensku neexistuje dostatok spracovateľských kapacít, aby sme pokryli dopyt obchodných reťazcov," uviedla riaditeľka PKS Jana Venhartová. 

Najnižší podiel potravín vyrobených na Slovensku je práve v bratislavskom kraji a platí čím menší obchod, tým väčšie zastúpenie slovenských potravín.

V malom mestečku Podolínec hypermarkety nemajú. Či už potravinári, obchodníci alebo minister pôdohospodárstva, všetci sa zhodujú, že na podporu slovenských výrobkov sú potrebné investície.

"Tento podiel rozhodne nevystihuje možnosti slovenských potravinárov a kvalitu slovenských potravín, urobíme všetko preto, aby v najbližších dvoch rokoch sme dosiahli podiel na pultoch obchodných reťazcov v našich obchodoch vo výške 60%," vyhlásil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. 

"Potrebujú slovenskí potravinári preinvestovať do nových technológií, do modernizácie svojich výrobkov až jednu miliardu eur," vysvetlila Venhartová.

"Najväčším problémom je nízka konkurencieschopnosť slovenských výrobcov s okolitými štátmi ako je Maďarsko, Poľsko alebo Česká republika. Súvisí to s dlhodobou nízkou podporou štátu pre slovenských výrobcov," potvrdil predseda SAMO Martin Krajčovič. 

Pre obchodníkov častokrát rozhoduje cena. "Spotrebitelia na Slovensku sú cenovo senzitívni a slovenské potraviny v nákupe v porovnaní so zahraničnými potravinami podobnej kvality sú drahšie v priemere o 15 až 20%," dodal Martin Krajčovič. 

Klimatická situácia je kritická. Prognózy hydrometeorológov sú pre Slovensko desivé: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:30 Šesť dní, sedem nocí
15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
14:15 INKOGNITO
15:50 INKOGNITO
17:00 Americký prezident
14:50 Hawaii 5.0 X.
15:50 Áno, šéfe! USA V.
16:50 Áno, šéfe! USA V.
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Zabi nudu!
15:45 Zabi nudu! II.
15:25 Pomáda: Živě
17:45 Útěk ze Sibiře
20:15 Plán útěku 2