Zo zahraničia stále dovážame aj výrobky, ktoré sme schopní vyprodukovať doma

Zo zahraničia stále dovážame aj výrobky, ktoré sme schopní vyprodukovať doma

BRATISLAVA / Množstvo slovenských potravín na pultoch našich obchodov síce rastie, ale len o percento. A to je málo - aj podľa potravinárov. Zo zahraničia stále dovážame aj výrobky, ktoré sme schopní vyprodukovať doma. Problém je v tom, že to nedokážeme vyprodukovať dostatočne lacno.

Podľa prieskumu Potravinárskej komory Slovenska je podiel slovenských potravín v tomto roku na úrovni necelých 40 percent. Stabilné miesto majú na pultoch obchodov výrobky ako je mlieko, vody, minerálne vody, víno, mäsové výrobky a pivo. Na úplnom konci sú cukrovinky, oleje a cestoviny. Vyšší podiel majú práve tie potraviny, pri ktorých si spotrebiteľ všíma aj značku.

Z hľadiska typu predajní sú najviac zastúpené slovenské potraviny v malých predajniach. S rastúcou veľkosťou podiel slovenských potravín klesá. Zaujímavosťou je, že kraje s relatívne nižšími príjmami majú vyššie zastúpenie slovenských potravín. Najnižší podiel má Bratislavský kraj.

Podľa potravinárov tak za preferovaním , či už domácich potravín, alebo tých zo zahraničia je nielen cena, ale aj obchodná politika.

Zdroj: Potravinárska komora Slovenska

Zdroj: Potravinárska komora Slovenska

Zdroj: Potravinárska komora Slovenska

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

08:00 Krúdovci
10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
09:35 Sníček a Dúhalka
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Cesta za pokladom
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část