Tipy na výlet od TV JOJ: Nie ste rodený horolezec? Tieto železné cesty sú aj pre vás

Tipy na výlet od TV JOJ: Nie ste rodený horolezec? Tieto železné cesty sú aj pre vás

KREMNICA/SLOVENSKÝ RAJ / Slovensko je ako stvorené pre aktívnu dovolenku najmä, ak ste priaznivcom horskej turistiky a horolezectva. V posledných rokoch sa veľkej priazni tešia Via Ferraty - takzvané železné cesty. Jednou z ich výhod je, že sú v mimoriadne atraktívnych oblastiach Slovenska. Vo Veľkej a Malej Fatre, Slovenskom Raji, alebo v Kremnických vrchoch.

Nielen pri mori ale aj u nás máme krásne západy slnka. V tomto prípade nad Kremnickými vrchmi. Práve tam sme zavítali sa pozrieť, čo tu človek môže zažiť. Určite sa najskôr zastavte v starobylej Kremnici a postojte si aj v údajnom strede Európy v Kremnických Baniach. Domáci vám radi poriadia čo ešte môžete vidieť. "Múzeum mincí a medailí, návšteva vyhliadky a atrakciu na Skalke - ferraty," odporučila obyvateľka Kremnice. Ferraty na Skalke sú už preslávené a sú v podstate pre každého. Na veku nezáleží, stačí sa držať jednej rady. "Pomaly, nestresuj."  "Hlavne, aby mali dobrú výstroj, čo sa týka ferratových setov - sedačky, prilby. Prístup na ferraty je značený, nie je s tým problém. Jedine upozorniť návštevníkov na bezpečnosť, aby držali vzdialenosť, keď stúpajú ferratou," vysvetlil Pavel Brnčál, HZS Skalka pri Kremnici. 

Medzi najväčšie atrakcie patrí lanový most. Je dlhý 80 metrov a v podstate ide o príjemnú vzdušnú prechádzku. Náročnejšia je asi 40 metrová sieť, tu treba aj nejakú kondíciu, tak ako aj na zvyšných trasách. Iné sú celkom exponované, no pri základných pravidlách ferratového lezenia úplne bezpečné. Keď sa vám bude máliť, môžete vyskúšať ferratu horskej služby pod Martinskými hoľami alebo medzi Liptovskou Osadou a Liptovskými Revúcami. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

07:10 Dr. Dolittle 3
09:15 Kráľ Škorpión 3
11:30 Ľadové ostrie
07:25 Chytrák a dvaja spoločníci
10:20 Na krídlach lásky
12:45 VŠETKO ČO MÁM RÁD
08:25 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
09:40 Vraždy v Brokenwoode IV.
12:00 Knight Rider
09:00 Hanička a Murko pre najmenších
09:10 Ocko hrdina
09:15 Medzi nami zvieratkami
07:05 Vášeň mezi řádky
09:05 Perfektní prázdniny
10:55 Skoro dospělá