Slovenským lekárom sa podarila unikátna transplantácia obličky. Chlapcovi ju darovala jeho mama

Slovenským lekárom sa podarila unikátna transplantácia obličky. Chlapcovi ju darovala jeho mama

BRATISLAVA / Slovenským lekárom sa podarila unikátna transplantácia obličky. V jednom zdravotníckom zariadení jednu obličku odobrali mamičke a v susednom zariadení ju transplantovali jej synovi. Išlo o spoluprácu Národného ústavu detských chorôb a vedľa susediacej Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Prednosta kliniky pediatrickej urológie sa tak v krátkom čase objavil na oboch sálach.

Na Slovensku sa uskutočnila prvá preemptívna transplantácia obličky detskému pacientovi, pričom darcom bola matka. "Pre Slovensko je to historická chvíľa, keď sa zrealizovala prvá tzv. preemptívna transplantácia obličky. Teda oblička dieťaťu bola odovzdaná ešte skôr, ako detský pacient musel podstúpiť dialýzu," povedal na piatkovej tlačovej konferencii minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Podľa neho sa vlani na Slovensku uskutočnilo 259 transplantácií, čím sa krajina dostala v rámci Európy do rozšírenej špičky krajín, ktoré robia transplantácie. "Tento rok sa nám snáď podarí prekonať rekord z minulého roka," povedal Krajčí.

"Už od narodenia sme čakali, že kedy príde táto chvíľa. Tam nebolo žiadne zaváhanie. Nič," hovorí mama a darkyňa obličky zároveň. Po vybratí obličku museli ihneď skontrolovať a dať do sterilnej nádoby s ľadovou drťou. "Ihneď ju preplachujeme špeciálnym roztokom," hovorí prednosta kliniky pediatrickej urológie Ján Breza. 

Potom už oblička smerovala do špeciálneho boxu, mimo tela nebola ani dve hodiny. "Tá chvíľa, keď sa do obličky pustí krv príjemcu, tak ona prekrásne zružovie," hovorí prednosta urologickej kliniky Ján Breza. 

Nefrologička Ľudmila Podracká uviedla, že sú už predbežne vybrané ďalšie dve deti, ktorým sa taktiež plánuje preemptívna transplantácia od živého darcu. Uskutočniť by sa mohli do konca roka. Dodala, že chronické zlyhanie obličiek ešte v detskom veku je počtom niekoľkonásobne nižšie ako u dospelých. Napriek tomu sú situácie, kedy priemerne dve až tri deti na Slovensku potrebujú transplantáciu v čase, kým nedosiahnu 18 rokov života.

Najčastejšou príčinou chronického zlyhania obličiek sú vrodené vývojové anomálie, čo bol aj prípad malého pacienta. Pacientovi sa hneď po našití obličky výrazne zlepšil zdravotný stav. "Čo sa týka prežívania, preemptívna transplantácia od živého darcu je momentálne najoptimálnejšia kombinácia. Očakáva sa prežívanie dlhodobé, veríme, že to bude viac ako 15, možno 20 rokov," dodala.

Ako uviedla zástupkyňa prednostu Urologickej kliniky LFUK, SZU a UNB pre transplantácie obličiek Zuzana Žilinská, príprava darkyne trvala niekoľko mesiacov. Transplantácia bola pripravená už začiatkom marca, pre situáciu s Covid-19 sa však musela presunúť na minulý týždeň.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:45 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Labková patrola
05:20 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
05:20 Prvé oddelenie
05:40 Prvé oddelenie
06:05 Ako som prežil
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:35 Cesta za snem
07:25 Zkratky ke štěstí
09:15 Až vyjde měsíc