Zatiahnuté
Bratislava
Mikuláš
6.12.2023
Kým ostatné reštaurácie musia fungovať cez donášku či výdajné okienko, parlamentný bufet má výnimku
Zdielať na

Kým ostatné reštaurácie musia fungovať cez donášku či výdajné okienko, parlamentný bufet má výnimku

BRATISLAVA / Tisícky reštaurácií a bufetov museli pre koronakrízu zavrieť alebo obmedziť svoje prevádzky. Už teraz hlásia straty v rádovo niekoľkých desiatkach miliónov eur. O to bizarnejšie vyznieva fakt, že kým oni sa boria v existenčných problémoch, parlamentný bufet, v ktorom sa stravujú naši poslanci funguje v plnej prevádzke.

Redaktorka TV JOJ:  Stále to platí?

Hlavný hygienik: Áno.

Redaktorka: TV JOJ: Pre všetky reštaurácie a bufety?

Hlavný hygienik: Áno.

Redaktorka TV JOJ: Aj pre ten parlamentný? 

Hlavný hygienik: Mal by. Prvýkrát počujem aj to, že je tam bufet. 

Parlamentný bufet je pre verejnosť v súčastnosti tabu. Jedlo z reštaurácie či bufetu si síce objednať môžete, no musíte si ho vyzdvihnúť maximálne cez  výdajné okienko.

Pre parlamentný bufet, ktorý navštevujú poslanci národnej rady, to ale neplatí. Aj dnes si mohli vybrať z viacerých jedál a následne ho zjesť v priestoroch bufetu. Prečo je otvorený v čase, keď všetky reštaurácie a bufety majú byť zatvorené, nevedel ani hlavný hygienik.

Hygienik ale vraj jeho prevádzku schválil. "Prevádzka a fungovanie stravovacieho zariadenia v NR SR sa uskutočňuje za prísnych hygienických podmienok a plne v súlade s protiepidemiologickými opatreniami podľa vydaného rozhodnutia Hlavného hygienika SR, ktorým sa ustanovili podmienky pre NR SR. V rámci aktuálneho núdzového režimu budovy NR SR, vstupujú do budovy len oprávnené osoby po predchádzajúcej zdravotnej kontrole. Len tieto osoby majú umožnené využívať stravovacie zariadenie," informuje hovorkyňa NR SR Michaela Jurcová. 

Pozrite si celý rozhovor: 

"Boli zavedené určité opatrenia, to znamená, že dezinfekcia je na každom rohu, na každom vchode. Používajú sa ochranné rúška s tým, že tie rozostupy v tej jedálni sú značné. To znamená, že 2 m od seba," vraví poslanec Juraj Krúpa. Redaktorka TV JOJ sa následne poslanca opýta, či si myslí, že je to fér voči ostatným prevádzkam, ktoré musia byť stále zatvorené. "No keby sme zavreli parlament tak bude vláda vládnuť na základe dekrétov, niečo ako vidíme v Maďarsku," odpovedal. Redaktorka TV JOJ mu ale oponovala, že tak ako všetci ostatní, aj oni si vedia jedlo zohnať, či už objednať alebo cez výdajné okienko. 

Hlavný hygienik sa TV JOJ následne snažil vysvetliť, že samotný zákaz bol myslený trochu inak.

Hlavný hygienik: Naozaj my sme mysleli tie zariadenia verejného stravovania vonku čo sú.

Redaktorka TV JOJ: Čiže zamestnanecké jedálne by teda teoreticky mohli byť otvorené?

Hlavný hygienik: Zatiaľ nie.

"Je potrebné si uvedomiť, že niekoľko tisíc obdobných zariadení musí byť zatvorených už jeden a pol mesiaca bez akéhokoľvek príjmu, sa mi zdá, že to nie je celkom férové voči týmto prevádzkam," vyjadril sa Marek Harbuľák zo Zväzu hotelov a reštaurácií. 

Hlasujte v ankete: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy