Pellegrini k výskytu koronavírusu na Slovensku: Nie je dôvod na paniku

Pellegrini k výskytu koronavírusu na Slovensku: Nie je dôvod na paniku

BRATISLAVA / Pre koronavírus, šíriaci sa z Číny, dnes na Ministerstve zdravotníctva zasadal krízový štáb. Jedným z výsledkov je, že letisko v Bratislave, hraničné priechody aj zdravotnícke zariadenia si precvičia postupy pre takéto prípady. Premiér Pellegrini zároveň vyzval všetkých Slovákov, aby zvážili vycestovanie do iných krajín. Podľa neho letiská možnými zdrojmi nákazy. Medzitým v našich lekárňach začínajú chýbať ochranné rúška. Je o ne veľký záujem

Premiér potvrdil, že na Slovensku nebola preukázaná prítomnosť koronavírusu. Tri podozrenia z minulého týždňa sa síce preverujú, ale premiér predpokladá, že budú negatívne. "Výsledky by mohli byť v stredu alebo štvrtok, prídu z Berlína," uviedla Ján Mikas, hlavný hygienik SR. 

Slovensko momentálne pracuje so zahraničnými laboratóriami, ale vyčlenilo 400-tisíc eur. "Je to veľmi zložité, ale ak dostaneme tú určitú sekvenciu tak podľa toho budeme vedieť testovať tento vírus aj my a keď nie, máme nadviazanú spoluprácu s medzinárodnými laboratóriami," informoval Ján Mikas, hlavný hygienik SR. 

​Úrad verejného zdravotníctva zverejní číslo a mail, kde sa budú môcť ľudia informovať o príznakoch a svojom zdravotnom stave. Rovnako vydá letáky, ktoré by mali verejnosť informovať o adekvátnom postupe. 

Okrem týchto preventívnych opatrení sa tiež pripravujú cvičenia na hraničných priechodoch a letiskách, aby sa zvýšila pripravenosť personálu v prípade možných nakazených. "Oslovím dnes ministra dopravy, aby sme na bratislavskom letisku formou výcviku zistili pripravenosť na testovanie pacientov s možným vírusom," povedal premiér Peter Pellegrini.

Pellegrini požiadal ľudí, aby nerobili paniku. "Nie je dôvod na paniku u ľudí, ktorí nevycestovali do postihnutých oblastí,"  povedal a zároveň poprosil ľudí, aby sa momentálne vyhli medzištátnemu presúvaniu a obmedzili ho len na nevyhnutné cesty. ​

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:00 Twilight sága: Zatmenie
15:40 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
11:30 "Můj brácha má prima bráchu"
13:55 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
15:15 PRAVÁ TVÁR
12:35 Lovci pokladov
13:45 Dr. Dokonalý
14:45 Kuriér
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
13:05 Zlatý holky
14:55 Maggie má plán
16:45 Dobrodružství Hucka Finna