Súd zvažuje, že Marček pôjde na samostatné konanie. Čo ešte pred súdom môže prezradiť?

Súd zvažuje, že Marček pôjde na samostatné konanie. Čo ešte pred súdom môže prezradiť?

PEZINOK / Dostane Miroslav Marček za priznanie sa k vraždám menej ako 25 rokov? Je to veľmi reálne. V stredu na začiatku hlavného pojednávania vraždy Jána Kuciaka predsedkyňa senátu vyhlásila, že senát zvažuje vylúčiť obžalovaného Miroslava Marčeka na samostatné konanie. Takýto úkon môže smerovať k tomu, že Marček je na ceste k priaznivejšiemu trestu za dve úkladné vraždy a usmrtenie Martiny Kušnírovej.

​Súd na procese po jeho vyhlásení o vine, a teda priznaní spáchania vraždy novinára, vraždy podnikateľa a k usmrteniu mladej archeologičky bude rozhodovať len o výške jeho trestu. Hrozí mu doživotie. Keďže sa priznáva, jeho priznanie je pre neho poľahčujúca okolnosť, ktorá môže mať vplyv na výšku trestu. Už teraz sa Marček pohybuje v hranici 25 rokov až doživotie. A preto súd zvažuje, že ho z procesu vylúči a bude o treste pre Marčeka rozhodovať v samostatnom konaní. Marček je na rýchlej ceste k právoplatnému odsúdeniu.

Daniel Lipšic si myslí, že v prípade trestu pre Miroslava Marčeka by sa mal prokurátor a následne aj senát pohybovať v zákonnom rámci. "Priznal sa, urobil vyhlásenie o vine, ale bol tým, ktorý priamo usmrtil aj Jána Kuciaka, Martinu Kušnírovú aj Petra Molnára. Očakával by som, že trest sa bude pohybovať v rámci zákonnej sadzby, ktorá je 25 rokov až doživotie," uviedol Lipšic. 

Súd postupuje pri Marčekovi postupom podľa paragrafu 333 trestného poriadku. Dohoda o vine a treste.

Marčeka v prípade dohody a treste bude na procese vraždy Jána Kuciaka, Petra Molnára a usmrtenia Martiny Kušnírovej v rovnakom postavení ako Zoltán Andruskó. Z obžalovaného sa stane vynesením rozsudku v samostatnom konaní svedok. Na súde by tak svedčil proti Alene Zsuzsovej, Marianovi Kočnerovi a Tomášovi Szabóovi. Marček usvedčuje z vraždy svojho komplica Szabóa, s ktorým vraždu novinára podľa obžaloby zosnoval a vykonal.

Andruskó za spoluprácu s OČTK dostal v rámci dohody o vine a treste 15-ročný trest, rozsudok je od 30. decembra 2019 právoplatný. Marček by mohol očakávať rozsudok do mesiaca.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:15 Krimi
05:45 Noviny TV JOJ
06:30 Prechádzky s dinosaurami
05:25 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Krajina mustangov
05:15 Kto porazí šéfkuchára
05:40 Kto porazí šéfkuchára
06:00 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
05:50 Tankový prapor
07:20 Kincsem
09:30 Vzpomínky na Manhattan