Polojasno
18°
Bratislava
Oliver
7.7.2022
Pre podozrenia by niektorí sudcovia dočasne nemali pracovať, tvrdí organizácia Za otvorenú justíciu
Zdielať na
Slovensko

Pre podozrenia by niektorí sudcovia dočasne nemali pracovať, tvrdí organizácia Za otvorenú justíciu

Archívna reportáž

BRATISLAVA / K sudcovským organizáciám, ktoré znepokojujú súčasné podozrenia voči niektorým kolegom, sa pridávajú ďalší. Podľa stanoviska organizácie Za otvorenú justíciu sú podozrenia závažné a sudcovia podozriví z komunikácie s Marianom Kočnerom, ktorý v súčasnosti čelí obžalobe z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, nemajú vykonávať svoju funkciu až do dôkladného vyšetrenia celej situácie.

Pod výzvou je podpísaných 169 sudcov z celého Slovenska. Niektorým podozrivým sudcom medzičasom disciplinárne senáty na podnet ministra spravodlivosti Gábora Gála z Mostu-Híd a predsedníčky Súdnej rady SR Lenky Praženkovej dočasne pozastavili výkon funkcie. Medzi nimi je aj bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Súdna rada zvažuje podnety aj voči ďalším.

Špeciálny vyšetrovací tím zriadila aj polícia, ktorá zasahovala voči sudkyniam ešte v závere augusta tohto roka, kedy zaistila mobilné telefóny. "Sme hlboko znepokojení podozreniami voči viacerým aktívnym sudcom z ich prepojenia na mafiánske prostredie, z korupcie a zneužívania funkcie sudcu, ktoré postupne prenikajú na verejnosť a traumatizujú celú spoločnosť. Považujeme za nevyhnutné, aby až do riadneho vyšetrenia týchto podozrení uvedení sudcovia nevykonávali svoje funkcie, pretože je vážne spochybnená ich morálka, česť a osobná integrita, ktoré sú základnými predpokladmi pre výkon sudcovskej funkcie. Apelujeme na týchto kolegov, aby v záujme zachovania dôvery a rešpektu v súdnu moc na Slovensku sami požiadali o prerušenie výkonu svojich funkcií,“ uvádza v stanovisku organizácie Za otvorenú justíciu.

Ak podozriví sudcovia nebudú konať, organizácia odporúča využiť kompetentným všetky zákonné možnosti. "V prípade ak tak bezodkladne neurobia, žiadame orgány sudcovskej samosprávy a najmä Súdnu radu Slovenskej republiky, aby využili všetky zákonné možnosti na začatie disciplinárnych konaní pre podozrenia z vážnych etických zlyhaní a s tým spojené možnosti požadovať pozastaviť týmto sudcom výkon ich funkcie. Ubezpečujeme verejnosť, že všetci slušní sudcovia veľmi negatívne vnímajú súčasné justičné škandály, ktoré spochybňujú profesionálnu česť a dôveryhodnosť celého sudcovského stavu,“ dodali sudcovia.

Podľa sudcov aktuálne podozrenia znižujú dôveryhodnosť justície v očiach verejnosti. "Bytostne sa nás dotýka, že súdna moc zlyháva vo svojich základných funkciách ako garant vlády práva v štáte a ohrozuje tak fungovanie nášho demokratického systému. V záujme takýchto sudcov považujeme za nevyhnutné dôsledne využiť všetky zákonné prostriedky na očistu justície a presvedčiť tak verejnosť, že súdna moc si dokáže urobiť poriadok vo vlastných radoch sama,“ uzavreli.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie