Športové zväzy volajú o pomoc. Od štátu im chýbajú milióny

Športové zväzy volajú o pomoc. Od štátu im chýbajú milióny

BRATISLAVA / Počas uplynulých desiatok rokov sa do niektorých športov na Slovensku neinvestovali potrebné peniaze, nepostavili sa nové haly, ba ani sa neopravili tie, ktoré už stáli. Jednotlivé zväzy preto dnes hovoria o potrebe takých finančných príspevkov, z ktorých sa mnohým zrejme zakrúti hlava.

Niekoľkomiliónovú dotáciu od ministerstva školstva si tohto roku rozdelili viaceré zväzy, no mnohé nám priznali, že na to, aby zažili pocit víťazstva by potrebovali ešte o niekoľko miliónov viac. Nejde o chamtivosť. Len o dôsledok predchádzajúcich rokov. Tak napríklad atletika, ktorá zo spomínaného 21-miliónového koláča dostala 5 miliónov eur na rekonštrukciu a výstavbu atletických štadiónov, hovorí že to stačí na prvý krok. 

Basketbal, hádzaná aj volejbal ale svorne hovoria, že najväčším problémom Slovenska je financovanie klubov.  "Cez zákon o športe to nevyriešime, tie špeciálne podmienky pre kluby. Myslím odvody, dane a tak ďalej. Je veľmi malá šanca na to, aby sme to prežili," povedal viceprezident Slovenského zväzu hádzanej Ernö Kelecsényi.  "Pomoc klubom by mala byť systémovo zabezpečená prostredníctvom VÚC, miest, obcí. Samozrejme k tomu jednotná debata prerozdeľovania financií,"  vyjadril sa prezident Slovenskej volejbalovej federácie Martin Kraščenič.

 Debata o prerozdeľovaní financií by už zrejme tromfla aj nekonečnú telenovelu. Aj tá o tom, ako, komu bolo prerozdelených spomínaných 21 miliónov eur, schválených vládou. "Sme dôraz kládli na popularizáciu, úspech, členskú základňu, využiteľnosť a udržateľnosť zdrojov," vyhlásil Jozef Gönci, štátny tajomník pre šport ministerstva školstva. 

Kritériá - nekritériá, peniaze by potrebovali aj ďalšie nemenej úspešné slovenské športy. Napríklad vodný slalom. Na obnovu  kanálu v Liptovskom Mikuláši by potrebovali asi 2 milióny, v Čunove sa hovorí o troch miliónoch eur. Navyše hádzanári, basketbalisti i volejbalisti volajú po spoločnej hale ktorá by zodpovedala medzinárodným požiadavkám.

"Slovenský zväz hádzanej potrebuje vystavať nejakých 20 športových hál. Potrebujeme cca. 50 miliónov eur," povedal Kelecsényi. 

"Keď sa bavíme o športovej hale pre volejbal, mala by sa pohybovať radovo, hovoríme o miliónoch. Potrebovali by sme štyri až päť športových hál," poznamenal Kraščenič. 

A to sme nevymenovali všetky športy. Požiadavok sa môže zdať veľa, no len odzrkadľujú to, čo na vlastnej koži zažil aj Slovenský strelecký zväz pred udelení 2- miliónovej dotácie. "Slovenský strelecký zväz za posledných 30 rokov do stavebných investícii nedostal ani korunu," dodal Miloslav Benca, prezident Slovenského streleckého zväzu. 

Ako to vyzeralo so športovými dotáciami pre 2 rokmi? Ako boli peniaze rozdelené? : 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

15:00 Súdna sieň
16:20 Modrý kód
17:30 Noviny
15:25 Extrémni žgrloši II.
15:55 Poklady z blšáku V.
16:20 Zlato v garáži IV.
15:00 Dr. House VII.
15:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
16:55 Súdna sieň
15:25 Strážca vesmíru Roger
15:35 Máša a medveď I.
15:45 Barbapapa na ceste okolo sveta
15:05 Tankový prapor
16:35 Růžový a černý
18:30 Arthur a Maltazardova pomsta