Masívna kampaň bojuje proti rakovine hrubého čreva. Viete ako sa otestovať?

23.03.2019 20:03 Noviny.sk Slovensko

Masívna kampaň bojuje proti rakovine hrubého čreva. Viete ako sa otestovať?

BRATISLAVA / Národný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka spustil masívnu kampaň, ktorá má osloviť 20-tisíc ľudí. Ide o vytipovanú rizikovú skupinu, ktorá by si mala nájsť test na samovyšetrenie vo svojej poštovej schránke. Alebo si ľudia môžu test vyzdvihnúť u svojho lekára a použiť ho diskrétne doma. Slovensko sa v posledných rokoch dostalo počtom ochorení na rakovinu hrubého čreva na popredné miesta v rebríčkoch.

"Nachádzate sa v rámci našej črevo tour v hrubom čreve," uviedla Bibiana Ondrejková, OZ Nie rakovine. Nafukovacie hrubé črevo dokonale poslúži na to aby ľudia pochopili to, aké procesy sa v ňom môžu odohrávať. Umocnené je to aj fotografiami z reálneho lekárskeho prostredia, ako vyzerá zdravé črevo a ako črevo na ktorom sú takzvané polypy. "Črevo by vlastne nemalo mať takéto nezdravé polypy. "Snažíme sa ľudí takým spôsobom zaujať, edukovať a viesť ich k prevencii," dodala Bibiana Ondrejková.

​Základom je prevencia. Odhalenie skrytého krvácania do stolice predchádza vzniku rakoviny hrubého čreva. Dnes už sú prvotné odhalenia jednoduché a diskrétne, napríklad vďaka testu v domácom prostredí. Na Slovensku každý rok pribudne štyritisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Na počet obyvateľov sme tak na horných priečkach vo svetových štatistikách. Do kampane sa zapojili aj tváre známe z divadiel, či televíznej obrazovky. "Priznám sa, že ja v rámci prevencie navštevujem len zubára zatiaľ, ale nie som v rizikovom veku," povedal Michal Farkašovský, moderátor TV JOJ. "Rizikovej skupine, respektíve tej cieľovej, prichádzajú testy do schránky. V prípade, že tie testy v schránke nenájdu, môžu sa obrátiť na svojho obvodného lekára a testy si pýtať," vysvetlila Bibiana Ondrejková.

"Veľmi sa mi to páči, je dobré, aby sa ľudia viac informovali a starali sa o seba," povedala jedna z návštevníčok. "Stolica musí byť suchá. Otvorí sa nádobka, kde je tyčinka, ktorá sa pichne do troch rôznych bodov," uviedla Janka, pacientka a dobrovoľníčka. "Potom sa to zatvorí, je tam taká vodička a keď to máme, tak nakvapkáme do na to určenej časti a vidíme, či sa nám ukáže jedna čiarka alebo dve a na základe toho test je pozitívny alebo negatívny," dodala Bibiana Ondrejková.

Dôležité je nebáť sa. Pozitívny výsledok vôbec nemusí znamenať, že človek má rakovinu. Je však už nutné navštíviť lekára, lebo človek nikdy nevie. Pri takomto type ochorenie ne často dôležité, kedy to človek podchytí. "Je to šanca žiť ďalej, netreba zahodiť svoj život. Treba to naozaj vyskúšať, nebolí to a naozaj to nič nestojí," dodal Michal Farkašovský.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:40 NA HRANE
22:35 SEDEM
20:25 Vodný svet
23:05 V mene kráľa 3: Sila medailónu
00:55 Profesionáli VIII.
20:10 Myšlienky vraha IV.
20:55 Dr. House VII.
21:50 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:05 Okido I.
21:25 Bob staviteľ
20:15 Dokažte mi vinu
22:25 Země zatracených
00:10 Potížísta