Digitálna či papierová kniha? Problémy knižníc sa rozhodli riešiť v Humennom

Digitálna či papierová kniha? Problémy knižníc sa rozhodli riešiť v Humennom

HUMENNÉ / Vo svete sú čoraz obľúbenejšie digitálne knihy, v Číne dokonca knihovníčky nahradili roboty. U nás riešime iný problém. V mnohých knižniciach chýbajú súčasné diela, ktoré by k čítaniu primäli aj deti a mládež. V základnej škole v Humennom sa preto rozhodli knižnicu vynoviť, zapojili ľudí z celého regiónu.

"Musíme omladiť knižničný fond, dať deťom čítať niečo modernejšie, z ich doby," vraví učiteľka slovenčiny Anna Daňová. Práve staršie tituly však v školských knižniciach prevládajú. Peniaze na nákup nových kníh však nie sú samozrejmosťou. 

"Zabezpečiť činnosť školskej knižnice je povinnosťou zriaďovateľa, nie ministerstva školstva," informovala hovorkyňa ministerstva školstva Renáta Vitková. 

Čítanosť klesá

Rovnako je to s obecnými knižnicami. Tých je každým rokom menej. "Všetky tieto knižnice sú závislé od rozhodnutia poslancov, koľko peňazí vyčlenia na samotný nákup kníh," povedal Michal Kaliňák zo Združenia miest a obci Slovenska. 

Skúsenosti učiteľov sú také, že aj keď sa deti na prvom stupni na čítanie kníh pozitívne naštartujú, na druhom stupni už počet čitateľov klesá. Čítajú dvaja z desiatich. Nedostatočná čitateľská gramotnosť pritom vedie k vážnym problémom pri štúdiu.

Nápad v Humennom 

V základnej škole Kudlovskej v Humennom vymýšľali, ako knižničný fond omladiť a prilákať tak čitateľov. Obrátili sa na ľudí v regióne a knižnica má za pár dní už o stovku nových kníh viac. "Či by možno nechceli darovať časť zo svojej knižnice, knihy, ktoré už nechcú čítať, vedia, že sa k nim nevrátia a takto ich posunúť mladším čitateľom," uviedla Alexandra Harvanová. 

Vo svete je však iný trend. V Nemecku je samozrejmosťou digitalizácia. Zatiaľ čo v Nemecku si za poplatok môžte stiahnuť knihu či dokument, v Číne otvorili knižnicu budúcnosti. Knihovníčky nahradili roboty. 

Aj začiatok roka bol plný knižných noviniek. Pozrite si, aké sú horúce tipy na čítanie: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:30 Krimi
07:00 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
05:25 ZÁCHRANÁRI
06:05 Dr. Ema
07:40 Dr. Ema
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
05:00 Vyškolena láskou
06:35 Vánoční okouzlení
08:15 Překvapení