Delegáti z celého sveta sa stretli na 40. zasadnutí. Slovensko v sídle otvorilo nezvyčajnú výstavu

Delegáti z celého sveta sa stretli na 40. zasadnutí. Slovensko v sídle otvorilo nezvyčajnú výstavu

ŽENEVA / V priestoroch Paláca národov v Ženeve je v týchto dňoch mimoriadne rušno. Zišli sa tam delegáti z celého sveta na jubilejnom 40. zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva. Slovensko pri tejto príležitosti otvorilo výstavu, na ktorej sa podieľal reportér TV JOJ Martin Mózer.

V ženevskom sídle OSN sa stretli špičky svetovej diplomacie aj za účasti slovenského ministra zahraničných vecí. Po nedávnej konferencii o boji proti antisemitizmu v Bratislave sa Miroslav Lajčák opäť venoval pálčivým témam, ako je zbrojenie a šírenie ľudských práv vo svete. Absolvoval tiež maratón rokovaní s najvyššími predstaviteľmi medzinárodných organizácií, na čele s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovou. Slovensko je v súčasnosti členom rady pre ľudské práva a z tejto pozície sa snaží aktívne vystupovať na medzinárodnom poli. "Nemôžme sa tváriť, že tragédie, ktoré sa odohrávajú niekoľko 100 kilometrov od nás, sa nás netýkajú. Myslím si, že solidarita a zodpovednosť je niečo, čo sa od nás očakáva," uviedol Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Slovenskej republiky. 

Okrem stretnutia na najvyššej úrovni sa minister Lajčák zúčastnil aj na otvorení výstavy venovanej Dávidovi Unreichovi. Výstava približuje príbeh Bratislavčana, ktorý v čase nástupu fašizmu bránil utláčanú židovskú komunitu. Unreich, ktorý pôvodne študoval za rabína, sa venoval zápaseniu a dosiahol početné úspechy v celej Európe, ale aj v Spojených štátov, kam emigroval. "Pochádzal zo židovskej rodiny, ktorej časť bola zavraždená počas holokaustu a práva Židov boli potláčané na Slovensku, ale aj v celej Európe. On bol jeden z tých, ktorý sa proti tomu postavil," povedal Michal Vaněk, múzeum židovskej kultúry. 

Slovensko chce ukázať na príklade nebojácneho mladého muža, ktorý sa postavil zlu, že má svojho hrdinu, na ktorého činy môže byť hrdé. "Máme hrdinov, máme osobnosti, ktoré preslávili aj našu krajinu, preslávili aj seba tým, že mali jasné morálne postoje a že odmietli nacizmus a fašizmus," dodal Miroslav Lajčák. Príbeh zaujal nielen zástupcov zahraničných delegácií, ale aj návštevníkov centrály OSN. "Ak by sa vodcovia krajín, ktorí chcú zabíjať ľudí stretli s Unreichom v ringu, neboli by žiadne vojny," dodala Justine, návštevníčka z Francúzska. 

Putovná výstava je príspevkom Slovenska v rámci zasadnutia rady OSN pre ľudské práva a potrvá do polovice marca. 

Otec so synom spoločne vystavujú fotky a obrazy prírody tak, ako ju voľným okom nevidíme:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:45 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Labková patrola
05:20 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
05:20 Prvé oddelenie
05:40 Prvé oddelenie
06:05 Ako som prežil
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:35 Cesta za snem
07:25 Zkratky ke štěstí
09:15 Až vyjde měsíc