Horskí záchranári sa v sobotu nezastavili. V Nízkych Tatrách zasahovali 20-krát

Horskí záchranári sa v sobotu nezastavili. V Nízkych Tatrách zasahovali 20-krát

NÍZKE TATRY / Horskí záchranári sa v piatok na severnej, ako aj južnej strane Chopka, poriadne zapotili. Na pomoc išli zraneným lyžiarom či turistom 20-krát.

Išlo prevažne o poranenia horných a dolných končatín. Vážny úraz utrpelo 13-ročné slovenské dievča, ktoré si nárazom na umelú prekážku spôsobilo zlomeninu stehennej kosti. Záchranári ju na saniach transportovali na heliport, kde ju vyzdvihol vrtuľník a previezol do detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. 

Krátko nato bol nahlásený úraz freeridera v Lukovom kotli, ktorý utrpel následkom pádu zlomeninu predkolenia. Záchranári sa dostali do kotla za pomoci lyží a nohu mu zafixovali. Aj v tomto prípade na pomoc lete záchranársky vrtuľník. "Pacienta evakuovali z terénu za pomoci navijaku a po medzipristátí na Bielej Púti bol letecky transportovaný do nemocnice v Liptovskom Mikuláši," informujú záchranári na svojej stránke. 

Pri pomoci lyžiarovi, ktorý si pri páde zranil rameno, dostali záchranári hneď dve volania o pomoc. "V prvom prípade sa jednalo o úraz freeridera poľskej národnosti, ktorý pri páde v Školskom žľabe v Lukovom kotli utrpel poranenie dolnej končatiny v oblasti kolena," opisuje horská záchranná služba s tým, že žiadosť o vrtuľník im zamietli a tak sa k zranenému museli dostať na lyžiach. 

V tom istom čase prebiehala druhá záchranná akcia na južnej strane Chopka. Pomoc potreboval zablúdený lyžiar, ktorý sa stratil v oblasti Vajskovskej doliny. "Pátraciu akciu komplikovali prichádzajúca tma a neúplnosť informácií ohľadom bližšej polohy. Jedna skupina záchranárov smerovala do doliny z hora na lyžiach a druhá zo spodnej strany doliny." Lyžiar bol, našťastie, bez zranení, iba miestne podchladený. Obe záchranné akcie boli ukončené vo večerných hodinách.

Pozrite si reportáž o jazdení na lyžiarskych svahoch bezpečne: 

Zdroj: noviny.sk/HZS

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:30 Noviny TV JOJ
06:20 Krimi
06:55 Noviny TV JOJ
05:40 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
07:00 MOJA PRVÁ DOVOLENKA
08:10 Zvláštne puto
05:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
06:50 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
08:40 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VI.
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:15 Timothy ide do školy
05:35 Já a ty
07:20 O myšce a medvědovi
08:50 Který je ten pravý?