Horskí záchranári sa v sobotu nezastavili. V Nízkych Tatrách zasahovali 20-krát

Horskí záchranári sa v sobotu nezastavili. V Nízkych Tatrách zasahovali 20-krát

NÍZKE TATRY / Horskí záchranári sa v piatok na severnej, ako aj južnej strane Chopka, poriadne zapotili. Na pomoc išli zraneným lyžiarom či turistom 20-krát.

Išlo prevažne o poranenia horných a dolných končatín. Vážny úraz utrpelo 13-ročné slovenské dievča, ktoré si nárazom na umelú prekážku spôsobilo zlomeninu stehennej kosti. Záchranári ju na saniach transportovali na heliport, kde ju vyzdvihol vrtuľník a previezol do detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. 

Krátko nato bol nahlásený úraz freeridera v Lukovom kotli, ktorý utrpel následkom pádu zlomeninu predkolenia. Záchranári sa dostali do kotla za pomoci lyží a nohu mu zafixovali. Aj v tomto prípade na pomoc lete záchranársky vrtuľník. "Pacienta evakuovali z terénu za pomoci navijaku a po medzipristátí na Bielej Púti bol letecky transportovaný do nemocnice v Liptovskom Mikuláši," informujú záchranári na svojej stránke. 

Pri pomoci lyžiarovi, ktorý si pri páde zranil rameno, dostali záchranári hneď dve volania o pomoc. "V prvom prípade sa jednalo o úraz freeridera poľskej národnosti, ktorý pri páde v Školskom žľabe v Lukovom kotli utrpel poranenie dolnej končatiny v oblasti kolena," opisuje horská záchranná služba s tým, že žiadosť o vrtuľník im zamietli a tak sa k zranenému museli dostať na lyžiach. 

V tom istom čase prebiehala druhá záchranná akcia na južnej strane Chopka. Pomoc potreboval zablúdený lyžiar, ktorý sa stratil v oblasti Vajskovskej doliny. "Pátraciu akciu komplikovali prichádzajúca tma a neúplnosť informácií ohľadom bližšej polohy. Jedna skupina záchranárov smerovala do doliny z hora na lyžiach a druhá zo spodnej strany doliny." Lyžiar bol, našťastie, bez zranení, iba miestne podchladený. Obe záchranné akcie boli ukončené vo večerných hodinách.

Pozrite si reportáž o jazdení na lyžiarskych svahoch bezpečne: 

Zdroj: noviny.sk/HZS

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
17:00 NOVINY O 17:00
17:25 ZÁCHRANÁRI
15:50 Najlepšie svetové videá V.
16:45 Profesionáli II.
17:45 Súdna sieň
16:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
17:00 C.S.I.: Kriminálka Miami V.
18:00 Kosti VIII.
16:10 Malý Elvis a priatelia
16:35 Príšerky zo skúmavky
16:50 Pat a Mat
14:30 Skleněný zámek
16:45 Život ryb
18:25 Ztracený ráj