Spochybňovanie členstva v Schengene je znepokojujúce a ľahkovážne, tvrdí Csefalvayová

12.01.2019 11:18 Noviny.sk Slovensko

Spochybňovanie členstva v Schengene je znepokojujúce a ľahkovážne, tvrdí Csefalvayová

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady SR Katarína Cséfalvayová považuje schengenský systém a slobodu cestovania v rámci Európskej únie za jeden z hlavných benefitov členstva Slovenska v Európskej únii. Naopak, verbálne spochybňovanie členstva v Schengene považuje za veľmi znepokojujúce a ľahkovážne, nech už sú dôvody akékoľvek.

Koncom roka 2018 belgický premiér Charles Michel povedal, že krajiny EÚ nevykazujúce solidaritu v debate o migrácii by mali prehodnotiť svoje miesto v Schengene. "Takéto výroky majú potenciál priniesť ďalšie nezhody a konflikty, ktoré ale nič nevyriešia a sú tým posledným, čo dnes Európska únia potrebuje,“ povedala predsedníčka výboru.

Slovenská republika podľa Cséfalvayovej ukázala, že vie byť solidárna, či už v prípade irackých kresťanov, sýrskych sirôt, príspevku do zvereneckého fondu pre Afriku či bilaterálnej dohody s Rakúskom o dočasnom prichýlení žiadateľov o azyl. Verí, že môžeme byť a budeme ešte aktívnejší. "Systém povinných kvót už ale opustila aj samotná Európska únia, preto ďalšie opatrenia treba hľadať za spoločným rokovacím stolom, nie takýmito prázdnymi vyjadreniami," povedala predsedníčka Zahraničného výboru NR SR.

Myšlienka pomáhať migrantom tak ako každý uzná za vhodné sa ujíma aj v Európskej únii. 

Zdroj: noviny.sk, SITA

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

17:50 Súdna sieň
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:05 Profesionáli III.
18:00 Profesionáli III.
18:55 Kutyil s.r.o.
17:00 Amerika má talent XII.
19:00 Neserte nám pestúnku II.
19:30 Neserte nám pestúnku II.
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
18:10 Požiarnik Sam VIII.
17:00 Pozlátko Hollywoodu
18:30 Kouzlo Vánoc
20:15 Chatrč