Sestrám od nového roka zvýšia plat. Štát na to vyhradil 200 miliónov eur

Sestrám od nového roka zvýšia plat. Štát na to vyhradil 200 miliónov eur

BRATISLAVA / Zdravotníctvo dostane od štátu najviac financií v histórii. polepšiť si majú o minimálne 10 percent, no môže to byť aj viac. Sestry navyšovanie platov vítajú rozpačito.

Minister financií Peter Kažimír a ministerska zdravotníctva Andrea Kalavská predstúpili pred novinárov s dohodou medzi oboma rezortmi, ktoré sa týkajú rozpočtu na ďalší rok. "Zdravotníctvo zažije významný nárast celkových výdavkov na zlepšenie zdravotnej starostlivosti, ale chceme pokračovať aj v zefektívnení celkového systému," začal na úvod Kažimír. 

Minister Kažimír pošle zdravotníctvu "záchranný balíček", ktorý bude najvyšší v histórii a to v sume 5,2 miliardy eur. 

Historické zvyšovanie platov 

Veľký obnos peňazí pôjde na zvyšovanie platov v sektore zdravotníctve a to všetkých kategórií. Ministerka si uvedomuje, že najväčšou slabinou v jej rezorte je práve otázka personálneho obsadenia. "Pri rokovaní bolo našou hlavnou intenciou pozrieť sa na mzdy zdravotníckych pracovníkov a tu sme našli zhodu. Dovlím si povedať, že dôjde k najvyššiemu celoplošnému zvýšeniu miezd, hlavne stredného zdravotného personálu, čo zahrňuje sestry, pôrodné asistentky a sanitárov," uviedla Kalavská. 

Zvyšovanie platov u sestier bude od 1. januára tarifne rovnaké ako pre všetkých pracovníkov verejnej správy a to o 10 percent. Avšak zdravotné sestry, ktoré majú napríklad špecializáciu, môžu dostať v konečnom dôsledku až o 16 percent viac peňazí. "V čistom by jej na výplatnú pásku malo pribudnúť  cca od 100 do 130 eur," vysvetľuje ministerka. V celkovej sume štát pridá na platy o 200 miliónov eur naviac. 

Rozpačité nadšenie 

Dobré správy prijala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) trochu rozpačito. "Základná zložka sestry, to znamená sestry, ktorá príde hneď po škole, je 750 eur. Ak hovoríme o 10 percentách, tak si to vieme veľmi dobre prepočítať, v hrubom je to 75 eur," vyjadril sa riaditeľ komory Milan Laurinc. 

Lepšie nemocnice a prevencia

Ďalších 100 miliónov eur pôjde na lepšie vybavenie nemocníc, ako je obnova prístrojovej techniky. "Tieto peniaze chceme tiež použiť na obnovu a rekonštrukcie zdravotníckych zariadení," dodáva Kalavská. Podporiť chce aj prevenciu pred niektorými ochoreniami. Cieľom je podchytiť ochorenie ešte na začiatku, čo by v konečnom dôsledku stálo zdravotníctvo menej, ako keď by museli liečiť pacienta už pokročilom štádiu ochorenia. "Samozrejme efekt liečenia a vyliečenia je vyšší," dodala ministerka. 

Pozrite si archívnu reportáž ministerky zdravotníctva a ministra financií: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:55 Vtierka Castle
13:55 Vtierka Castle
14:50 Prázdniny
13:35 Poklady z blšáku X.
14:10 Králi zrubov
15:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
13:05 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
14:40 Prvé oddelenie II.
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Pat a Mat
14:25 Zabi nudu! II.
12:30 Balón
14:45 Gagarin
16:50 Rodinka