Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

ŽILINA / Obyvatelia žilinskej mestskej časti Budatín oslovili svoj magistrát s nezvyčajnou prosbou. Majú tam pamätník s tabuľou, ktorej nápis pôsobí kuriózne. Je v ňom chyba, alebo, lepšie povedané dve rovnaké chyby, ktoré si roky nik nevšimol. Ľudia z Budatína chcú, aby to mesto opravilo.

Nápis je pekne rovnomerne vyrytý, čo svedčí o tom, že kamenár, ktorý ho vyhotovil, je majstrom svojho remesla. No slovenčina asi nebude jeho silnou stránkou. Keď vyrýval jednotlivé písmená, urobil dve hrubé gramatické chyby.

V slovách víťazných a zvíťazili najprv napísal tvrdé y. Potom sa snažil svoj omyl napraviť. Prepísal ho teda na mäkké, a tie časti, ktoré ypsilon robia ypsilónom, zatmelil. "Rýchlo to zaretušoval a nikto si to ani nevšimol," vraví kamenár Ján Mojčák. "Čudujeme sa, že práve táto tabula, keď bola vyhotovená Jánom Slotom, že nebola v tom čase vyreklamovaná," tvrdí vedúci tlačového odboru mesta Žilina, Pavol Čorba. Ten sa ohradil, že za nič nemôže. 

Tento pamätník postavili v roku 1999. Je venovaný slovenským dobrovoľníkom, ktorí práve tu zvíťazili nad maďarským gardami. V tejto bitke bojoval aj Ľudovít Štúr, teda samotný zakladateľ spisovnej slovenčiny. Aj keď súčasný magistrát nemôže za tieto gramtické prehrešky, tabuľu dajú opraviť, aby bol nápis správny.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

12:00 Iron Man 2
14:40 Rodinná lúpež
16:45 NA CHALUPE
10:20 Don Camillo
13:10 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:35 VŠETKO ČO MÁ ANDER RÁD
11:15 Tequila a Bonetti
12:15 Kravaťáci VI.
13:25 INKOGNITO
12:00 Albert spoznáva svet
12:25 Oskar v balóne
12:50 Rybičky Flip a Flap
11:45 Jmenuji se Jerry
13:35 Vlna zabiják
15:15 Pes ro(c)ku