Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

ŽILINA / Obyvatelia žilinskej mestskej časti Budatín oslovili svoj magistrát s nezvyčajnou prosbou. Majú tam pamätník s tabuľou, ktorej nápis pôsobí kuriózne. Je v ňom chyba, alebo, lepšie povedané dve rovnaké chyby, ktoré si roky nik nevšimol. Ľudia z Budatína chcú, aby to mesto opravilo.

Nápis je pekne rovnomerne vyrytý, čo svedčí o tom, že kamenár, ktorý ho vyhotovil, je majstrom svojho remesla. No slovenčina asi nebude jeho silnou stránkou. Keď vyrýval jednotlivé písmená, urobil dve hrubé gramatické chyby.

V slovách víťazných a zvíťazili najprv napísal tvrdé y. Potom sa snažil svoj omyl napraviť. Prepísal ho teda na mäkké, a tie časti, ktoré ypsilon robia ypsilónom, zatmelil. "Rýchlo to zaretušoval a nikto si to ani nevšimol," vraví kamenár Ján Mojčák. "Čudujeme sa, že práve táto tabula, keď bola vyhotovená Jánom Slotom, že nebola v tom čase vyreklamovaná," tvrdí vedúci tlačového odboru mesta Žilina, Pavol Čorba. Ten sa ohradil, že za nič nemôže. 

Tento pamätník postavili v roku 1999. Je venovaný slovenským dobrovoľníkom, ktorí práve tu zvíťazili nad maďarským gardami. V tejto bitke bojoval aj Ľudovít Štúr, teda samotný zakladateľ spisovnej slovenčiny. Aj keď súčasný magistrát nemôže za tieto gramtické prehrešky, tabuľu dajú opraviť, aby bol nápis správny.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT - NAJLEPŠIE MOMENTY
12:35 Špindl
14:50 Dobrodružstvá pána Peabodyho a Shermana
10:20 NOVÉ BÝVANIE
11:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
13:20 Najlepšie torty
11:30 Extrémna premena III.
13:45 Nákupné maniačky
20:10 Myšlienky vraha VII.
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší
12:00 Albert spoznáva svet
11:25 Příliš pozdě na loučení
13:05 Twilight sága: Rozbřesk - 1. část
15:10 2 Bobule