Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

ŽILINA / Obyvatelia žilinskej mestskej časti Budatín oslovili svoj magistrát s nezvyčajnou prosbou. Majú tam pamätník s tabuľou, ktorej nápis pôsobí kuriózne. Je v ňom chyba, alebo, lepšie povedané dve rovnaké chyby, ktoré si roky nik nevšimol. Ľudia z Budatína chcú, aby to mesto opravilo.

Nápis je pekne rovnomerne vyrytý, čo svedčí o tom, že kamenár, ktorý ho vyhotovil, je majstrom svojho remesla. No slovenčina asi nebude jeho silnou stránkou. Keď vyrýval jednotlivé písmená, urobil dve hrubé gramatické chyby.

V slovách víťazných a zvíťazili najprv napísal tvrdé y. Potom sa snažil svoj omyl napraviť. Prepísal ho teda na mäkké, a tie časti, ktoré ypsilon robia ypsilónom, zatmelil. "Rýchlo to zaretušoval a nikto si to ani nevšimol," vraví kamenár Ján Mojčák. "Čudujeme sa, že práve táto tabula, keď bola vyhotovená Jánom Slotom, že nebola v tom čase vyreklamovaná," tvrdí vedúci tlačového odboru mesta Žilina, Pavol Čorba. Ten sa ohradil, že za nič nemôže. 

Tento pamätník postavili v roku 1999. Je venovaný slovenským dobrovoľníkom, ktorí práve tu zvíťazili nad maďarským gardami. V tejto bitke bojoval aj Ľudovít Štúr, teda samotný zakladateľ spisovnej slovenčiny. Aj keď súčasný magistrát nemôže za tieto gramtické prehrešky, tabuľu dajú opraviť, aby bol nápis správny.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

07:00 Noviny TV JOJ
07:50 Delgo
09:50 NAŠI I.
07:00 Zvieracia klinika
08:00 NOVÁ ZÁHRADA
09:00 NA CHALUPE
06:50 Extrémna premena II.
09:15 Policajt z L.A.
11:45 Hľadá sa dom pre milionárov - New York VII.
07:25 George a Martha
07:50 Altair v Hviezdnom kráľovstve
08:00 Wilf - čarodejnícky pes
07:05 Moje krásná učitelka
08:50 Tah pěšcem
10:55 Touha zvítězit