Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

Chybu na pamätnej tabuli si roky nik nevšimol. Obyvatelia Budatína sa obrátili na magistrát

ŽILINA / Obyvatelia žilinskej mestskej časti Budatín oslovili svoj magistrát s nezvyčajnou prosbou. Majú tam pamätník s tabuľou, ktorej nápis pôsobí kuriózne. Je v ňom chyba, alebo, lepšie povedané dve rovnaké chyby, ktoré si roky nik nevšimol. Ľudia z Budatína chcú, aby to mesto opravilo.

Nápis je pekne rovnomerne vyrytý, čo svedčí o tom, že kamenár, ktorý ho vyhotovil, je majstrom svojho remesla. No slovenčina asi nebude jeho silnou stránkou. Keď vyrýval jednotlivé písmená, urobil dve hrubé gramatické chyby.

V slovách víťazných a zvíťazili najprv napísal tvrdé y. Potom sa snažil svoj omyl napraviť. Prepísal ho teda na mäkké, a tie časti, ktoré ypsilon robia ypsilónom, zatmelil. "Rýchlo to zaretušoval a nikto si to ani nevšimol," vraví kamenár Ján Mojčák. "Čudujeme sa, že práve táto tabula, keď bola vyhotovená Jánom Slotom, že nebola v tom čase vyreklamovaná," tvrdí vedúci tlačového odboru mesta Žilina, Pavol Čorba. Ten sa ohradil, že za nič nemôže. 

Tento pamätník postavili v roku 1999. Je venovaný slovenským dobrovoľníkom, ktorí práve tu zvíťazili nad maďarským gardami. V tejto bitke bojoval aj Ľudovít Štúr, teda samotný zakladateľ spisovnej slovenčiny. Aj keď súčasný magistrát nemôže za tieto gramtické prehrešky, tabuľu dajú opraviť, aby bol nápis správny.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

15:40 Fanfán tulipán
17:45 PRÁZDNINY III.
19:00 Krimi
15:55 LUCKY ROOM
17:10 "Já to tedy beru, šéfe...!"
19:15 Simpsonovci XXVII.
16:05 Kosti II.
17:05 Kosti II.
18:05 Kosti II.
16:40 Sníček
16:50 Emka to vie - Pozor drogy!
17:00 Zabi nudu! II.
14:50 Slunce, seno, erotika
16:50 Anděl v utajení
18:25 Lord of the Dance