Preteky furmanov niekedy lákajú viac než futbal

17.12.2007 10:05 Noviny.sk Slovensko
Preteky furmanov niekedy lákajú viac než futbal Zdroj: Katie Brady
Furmani začali po celom Slovensku organizovať sériu pretekov, na ktorých so svojimi koňmi súťažia v rýchlosti, presnosti či vytrvalosti.

Furmanské remeslo považuje mnoho ľudí predovšetkým za veľkú drinu. Partia chlapov, ktorí pri práci v lese či na poli zvierajú v rukách konské opraty, sa však pred deviatimi rokmi rozhodla svoju prácu povýšiť na šport.

Furmani začali po celom Slovensku organizovať sériu pretekov, na ktorých so svojimi koňmi súťažia v rýchlosti, presnosti či vytrvalosti. V súčasnosti sa v niektorých oblastiach preteky tešia väčšej popularite než futbal.

Výnimkou nie sú ani trojtisícové návštevy pretekov. "Presné čísla návštevnosti nemáme, ale na každú súťaž príde minimálne 1000 divákov. V Turčianskych Kľačanoch to dokonca ide nad 3000 návštevníkov, jeden ročník tam bolo aj 4000 ľudí. Pokiaľ ide o divákov, je to super," povedal ČTK František Ďurčenka z Polomky, ktorý bol pri začiatkoch furmanských súťaží.

Pohoniči so svojimi koňmi predvádzajú svoje majstrovstvo takmer po celý rok vo viacerých kútoch Slovenska. Budúcoročný seriál približne dvadsiatich pretekov odštartuje v januári v Turčianskych Kľačanoch a skončí sa v októbri v Kováčovej. Diváci môžu medzitým záprahy ťažných koní vidieť napríklad aj v Cabaji-Čápore, Krupine, Brezne, Terchovej či Modrej nad Cirochou.

"Súťaže sú atraktívne, živé. Furmani sa snažia zohnať stále lepšie a lepšie kone a dosiahnuť lepšie výsledky. Na preteky sa zodpovedne pripravujú. V piatok si v lese dokončia robotu a potom do večera trénujú," dodal čestný predseda Asociácie furmanov Slovenska.

Konské záprahy napríklad kľučkujú pomedzi prekážky, snažia sa odviezť drevo po vytýčenej trati v čo najkratšom čase alebo ťahajú ťažké kláty. Pritom platí prísne pravidlo, že pri prekonávaní prekážok nesmie jazdec zviera udierať bičom.

"V asociácii máme teraz asi 90 členov. Na preteky sa však môžu prihlásiť aj furmani, ktorí nie sú našimi členmi. Ročne sa tak do pretekov zapojí 120 až 150 súťažiacich. Najmladší pretekári mali okolo 15 rokov, najstarší aj 75 rokov," spresnil Ďurčenka.

Podľa neho je atmosféra na zápoleniach furmanov mnohokrát lepšia ako na futbale. Ľudia sa tam totiž nebijú a navzájom si nenadávajú. "Pred furmanmi klobúk dolu, lebo popri ťažkej práci v lese sú ochotní ešte ísť robiť divadlo a pobaviť ľudí," upozornil čestný predseda.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 ŠPORT
20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
19:35 Profesionáli II.
20:25 Život s Helen
23:00 Infiltrátor
20:10 Doktori II.
21:00 Dr. House VIII.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Miami II.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:35 Bob a Bobek králiky z klobúka
18:30 Cesta domů
20:15 Rukojmí
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ