Zatiahnuté
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Zariadenie na zlepšenie vzduchu v Ružomberku sa oneskorí
Zdielať na

Zariadenie na zlepšenie vzduchu v Ružomberku sa oneskorí

Zdroj: ruzomberok.sk

Namontovanie zariadenia prisľúbili zástupcovia ružomberskej tehelne pred približne piatimi mesiacmi po sťažnostiach časti obyvateľov na zápach v meste. Pre veľký dopyt sa však zariadenie nepodarí dodať do konca roka.

Tehelňa v Ružomberku nestihne namontovať novú spaľovaciu jednotku, ktorá má zlepšiť ovzdušie v meste, podľa pôvodného zámeru do konca decembra. Dodávateľ je schopný toto zariadenie poskytnúť ružomberskej fabrike až na budúci rok, pretože veľký dopyt po spaľovacích jednotkách je i v iných krajinách Európy.

ČTK to potvrdil konateľ spoločnosti Wienerberger Slovenské tehelne Miloš Klein. "Skorší termín nie je možný, pretože dopyt (po spaľovacej jednotke) je skutočne veľký. Celkovo počítame s investíciou vo výške približne 50 miliónov korún," dodal Klein.

Namontovanie zariadenia prisľúbili zástupcovia ružomberskej tehelne pred približne piatimi mesiacmi po sťažnostiach časti obyvateľov na zápach v meste. Ten sa podľa nespokojných občanov šíril Ružomberkom už takmer rok. Petíciu za zlepšenie ovzdušia podpísalo asi 2000 ľudí.

Podľa Kleina závod medzičasom prijal niektoré čiastkové opatrenia pri výrobe tehál, ktoré už prispeli k zníženiu zápachu. Zlepšenie potvrdil aj ružomberský primátor Michal Slašťan, ktorý chápe aj problémy tehelne s dodávkou nového spaľovacieho zariadenia.

Andrea Cogoni/ilustračné

"Radšej nech to mešká trebárs dva mesiace a nech to potom 20 rokov slúži. Je to lepšie ako uprednostniť improvizáciu, ktorá problém definitívne nevyrieši," povedal Slašťan.

Podľa konateľa fabriky i ružomberského primátora odborná analýza nepotvrdila nedávne podozrenia, že zápach spôsobilo predovšetkým používanie kalov z papierne v Žiline pri výrobe tehál.

V minulosti sa v Ružomberku šíril zápach, ktorý pochádzal z miestnych papierní. Závod však prešiel modernizáciou a tento problém sa podarilo vyriešiť.

Zdielať na

Najčítanejšie správy