Na filmovom festivale mala silné zastúpenie slovenská tvorba

08.10.2007 11:29 Noviny.sk Slovensko
Na filmovom festivale mala silné zastúpenie slovenská tvorba Zdroj: mfhf.sk
Do súťažnej prehliadky horských filmov v Poprade zaradili organizátori 36 filmov z celého sveta. Na tohtoročnom festivale budú dominovať slovenské filmy - vidieť možno až sedem snímok.

Druhý októbrový týždeň v Poprade bude už po pätnástykrát patriť horskému filmu. V stredu o 18:00 sa v kinosále Mestského úradu začína Medzinárodný festival horských filmov.

Do súťažnej prehliadky zaradili organizátori 36 filmov z celého sveta. Na tohtoročnom festivale budú dominovať slovenské filmy. Diváci uvidia až sedem slovenských snímok. Na svoje si prídu aj milovníci Pavla Barabáša, ktorý v Poprade uvedie svoje dva nové filmy. Hneď prvým súťažným filmom bude Barabášov poetický dokument Vysoké Tatry - divočina zamrznutá v čase.

Pavol Barabáš sa predstaví aj filmom Neznáma Antarktída, ktorý priblíži cestu od hraníc kontinentu až na jeho najvyšší bod. "Popradské publikum je pre neho dôležité, lebo tu si overuje, či sú jeho filmy dobré. Popradské publikum je jeho porotou," povedala o Pavlovi Barabášovi riaditeľka festivalu Mária Hámorová.

Slovenská filmová tvorba s horskou tematikou sa podľa M. Hámorovej za posledných 15 rokov výrazne posunula. "Ľudia sa už neboja filmovať," uviedla Hámorová. Aj keď sú niektoré filmy typu domáceho videa, ale sú aj autori - amatéri a každoročne na nich vidieť pokroky.

Príkladom je podľa nej Rastislav Hatiar, ktorý začínal v Poprade filmom o pretekoch psích záprahov z Donovál. Tento rok poslal dva filmy, z ktorých jeden sa dostal aj do súťažnej projekcie. Ide o film Na hranici tieňov, ktorý približuje výstup na vrchol Aconcaguy osemčlennou slovenskou expedíciou.

Veľmi silným filmom je poľský film Whiteout - preskoč svoj tieň, ktorý rozpráva príbeh o prvom postihnutom chlapcovi, ktorý dosiahol Severný pól. "Je to veľmi silný, citový film a je to horúci kandidát na Grand Prix," povedala Hámorová.

Vysoké Tatry Zdroj: wikipedia.org

Okrem festivalovej prehliadky pripravili organizátori festivalu niekoľko sprievodných podujatí. Na Mestskom úrade v Poprade bude počas festivalu výstava fotografií Borisa Michalička Hory a ľudia Pakistanu. V Annogallery06 v Poprade sa počas festivalu uskutoční vernisáž výstavy fotografií Rytmy života, ktorá približuje tvorbu austrálskeho sochára Andrewa Rogersa.

Ten v súčasnosti pracuje na najväčšom diele súčasného krajinného umenia na svete. Ide o sieť kamenných sôch - geoglyfov, po celom svete. V rámci festivalu sa v sobotu na Námestí sv. Egídia uskutoční podujatie Slovenského pohára v boulderingu - lezení na umelej stene.

Celé festivalové dianie bude sústredené vo veľkej sále Mestského úradu v Poprade, bývalé kino Gerlach. Druhá premietacia sála bude v zrekonštruovanom Dome kultúry v Poprade. Tam sú pripravené projekcie na najsilnejšie festivalové dni, teda sobotu a nedeľu.

Počas štvrtka a piatka budú v Dome kultúry pripravené špeciálne projekcie pre stredné školy, zamerané na environmentálne témy. Výber zo súťažných filmov uvidia v piatok, sobotu a nedeľu aj v kežmarskom kine Iskra.

Vstupenky na Medzinárodný festival horských filmov v Poprade sa dajú rezervovať v pokladni kina Tatran už od 1. októbra, predávať sa začnú vo vestibule Mestského úradu v Poprade 10. októbra od dvanástej hodiny.

Zdroj: SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

11:10 Aféry II.
12:05 INKOGNITO
13:15 VŠETKO ČO MÁM RÁD
11:20 Áno, šéfe USA II.
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
13:35 DEDIČSTVO
11:10 UHÁDNI MÔJ VEK
12:20 Vražedné Miami
13:20 Doktori II.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
11:55 Medzi nami zvieratkami
10:45 Za hranici
12:40 S láskou, Rosie
14:30 Vášeň mezi řádky