Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Na Slovensku je miesto, kde ale platí maďarské právo. Prípad začal smrťou robotníka
Zdielať na

Na Slovensku je miesto, kde ale platí maďarské právo. Prípad začal smrťou robotníka

KOMÁRNO / Na Slovensku je malý kúsok zeme, na ktorom ale neplatia naše, ale maďarské zákony. Aspoň pokiaľ ide o bezpečnosť pri práci. Prípad sa začal smrťou maďarského robotníka na stavbe mosta cez Dunaj. Na miesto prišli aj naši inšpektori práce a hoci našli pochybenia, pokuty nerozdávali. Európske predpisy im to nedovolili.

Výstavba nového mosta cez Dunaj je síce cezhraničný projekt, ale stavajú ho výlučne Maďari, Slovákov úplne vylúčili. Napriek tomu náhlu smrť jedného z robotníkov, ktorý na brehu opravoval stroj, riešila nielen slovenská polícia, či slovenskí záchranári, ale aj slovenský inšpektorát práce. Ten zistil viaceré závažné porušenia predpisov.

"Chýbalo uzemnenie na staveniskových bunkách, elektrická inštalácia nebola zabezpečená proti dotyku živých častí, výkopy neboli zabezpečené proti pádu osôb, na pracovných plošinách absentovali ochranné zariadenia," informuje riaditeľ inšpektorátu práce Róbert Bulla. 

Za zistené nedostatky by firma na Slovensku dostala pokutu do výšky 200 tisíc eur. Za plotom to však už neplatí. Dôvodom je, že ide o maďarskú firmu, ktorá na ohraničenom priestranstve zamestnáva maďarských zamestnancov a slovenský tu nie je ani len subdodávateľ. "V zmysle európskeho práva, ktoré je nadriadené nášmu právnemu poriadku, sa na toto pracovisko vzťahuje právny poriadok Maďarska,"  dodáva Bulla.


Ako vyhodnotia porušenie slovenských predpisov, bude známe až po doručení výsledkov za Dunaj.

Nehoda na stavbe sa stala aj pri prácach na tunely Višňové: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy