Na Slovensku našli stan lovcov mamutov. Archeológovia hovoria o poklade

Na Slovensku našli stan lovcov mamutov. Archeológovia hovoria o poklade

TRENČIANSKE BOHUSLAVICE / Archeológovia z Poľska, z Maďarska a zo Slovenska podľa vlastných slov našli poklad. Našli konštrukciu stanu, pod ktorým sa ukrývali lovci mamutov. Šesť driev tam ležalo od obdobia 25 000 rokov pred naším letopočtom. Archeológom sa teda potvrdilo to, čo si celý čas mysleli, že lovci používali stany.

"Je to absolútna rarita čo sa týka zachovania takýchto driev a hlavne v takomto rozsahu," uviedol archeológ Ondrej Žaár. Archeológom sa podarilo niečo, čo ešte nikomu pred nimi. Objavili konštrukciu stanu, v ktorom sa ukrývali lovci mamutov. "V rámci Európy sa nepamätám, že by sa také niečo našlo, alebo či sa vôbec na svete niečo také našlo. Máme potvrdenie toho, že používali drevo, aby si konštrukciu postavil," dodal Žaár. 

Konštrukciu našli približne 2,5 metra pod povrchom. Odkryli drevá dlhé viac ako tri metre. Lovci mamutov sa v tejto lokalite pohybovali v období okolo 25 000 rokov pred našim letopočtom. Tak dlho tu konštrukcia ležala. Okrem nej tu našli množstvo kostí, ale aj nástroje ktorými zvieratá lovili. "Predpokladá sa, že nelovili veľké mamuty, skôr mláďatá zvierat, ktoré sa nedokázali ubrániť a dokázali ich oddeliť od veľkej skupiny," vysvetlila Zuzana Mocková z Múzea praveku v Bojniciach. 

Objavenie konštrukcie stanu považujú archeológovia za mimoriadnu udalosť. Priestor plánujú zakonzervovať, zasypať a urobiť tu čo najskôr rozsiahly výskum.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

20:35 NOVÝ ŽIVOT
21:45 NA HRANE
22:30 Sedem
20:25 Thor
22:55 Nečakaný útok
00:55 Letecké katastrofy XVI.
20:10 Dr. Harrow
21:10 Dr. House IV.
22:10 C.S.I.: Kriminálka Miami IV.
21:05 Okido II.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
21:35 Krtko
20:15 Dopis na rozloučenou
21:55 Rodiče na tahu
23:40 Pojď se mnou