Na Slovensku našli stan lovcov mamutov. Archeológovia hovoria o poklade

Na Slovensku našli stan lovcov mamutov. Archeológovia hovoria o poklade

TRENČIANSKE BOHUSLAVICE / Archeológovia z Poľska, z Maďarska a zo Slovenska podľa vlastných slov našli poklad. Našli konštrukciu stanu, pod ktorým sa ukrývali lovci mamutov. Šesť driev tam ležalo od obdobia 25 000 rokov pred naším letopočtom. Archeológom sa teda potvrdilo to, čo si celý čas mysleli, že lovci používali stany.

"Je to absolútna rarita čo sa týka zachovania takýchto driev a hlavne v takomto rozsahu," uviedol archeológ Ondrej Žaár. Archeológom sa podarilo niečo, čo ešte nikomu pred nimi. Objavili konštrukciu stanu, v ktorom sa ukrývali lovci mamutov. "V rámci Európy sa nepamätám, že by sa také niečo našlo, alebo či sa vôbec na svete niečo také našlo. Máme potvrdenie toho, že používali drevo, aby si konštrukciu postavil," dodal Žaár. 

Konštrukciu našli približne 2,5 metra pod povrchom. Odkryli drevá dlhé viac ako tri metre. Lovci mamutov sa v tejto lokalite pohybovali v období okolo 25 000 rokov pred našim letopočtom. Tak dlho tu konštrukcia ležala. Okrem nej tu našli množstvo kostí, ale aj nástroje ktorými zvieratá lovili. "Predpokladá sa, že nelovili veľké mamuty, skôr mláďatá zvierat, ktoré sa nedokázali ubrániť a dokázali ich oddeliť od veľkej skupiny," vysvetlila Zuzana Mocková z Múzea praveku v Bojniciach. 

Objavenie konštrukcie stanu považujú archeológovia za mimoriadnu udalosť. Priestor plánujú zakonzervovať, zasypať a urobiť tu čo najskôr rozsiahly výskum.

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
06:55 Súdna sieň
08:00 Profesionáli
08:50 Profesionáli
07:05 Kutyil s.r.o. II.
08:20 Panelák
09:45 A.P.B.: Nová generácia
07:50 Sníček
08:00 Okido II.
08:15 Viking Vicky
07:40 Láska na tři roky
09:30 Rande naslepo
11:30 Skvělý plán