Pozor na obľúbené sušienky! Z trhu sťahujú týchto 19 druhov

06.10.2017 10:22 Noviny.sk Slovensko

Pozor na obľúbené sušienky! Z trhu sťahujú týchto 19 druhov

Archívna reportáž
embed kód
LIPTOVSKÝ HRÁDOK / Počas septembra sťahovali z predaja pre škandál s vajciami kontaminovanými fipronilom aj viaceré slovenské produkty, ktoré vo výrobe používali vaječnú zmes z Poľska. Boli to napríklad známe Zlaté venčeky od Mondelez Czech Republic, predtým známej Opavie. Koncom mesiaca pribudli sušienky od slovenského výrobcu, Pečivární Liptovský Hrádok.

Výrobcovia sušienok pri výrobe využívajú sušené vaječné zmesi. Pečivárňam Liptovský Hrádok zmes dodával výrobca z Prešova, ktorý bral vajcia na výrobu zmesi od poľského dodávateľa, ktorý ich mal od dvoch poľských chovateľov. Zahraničný dodávateľ sa mal zaručiť za to, že vajcia vajcia fipronil neobsahujú. Podľa riaditeľa Slovenskej veterinárnej a potravinovej správy, Jozefa Bíreša, toto vyhlásenie nemožno považovať za záruku: „Je to potvrdenie, ktoré nemá žiadnu analytickú validitu". Po analýze odobratých vzoriek sa podozrenie potvrdilo.

Inšpektori odobrali vzorky a laboratórne testy preukázali, že výrobok "Sušená zmes vaječná pasterizovaná" obsahuje 38-násobne vyššie množstvo pesticídu fipronil, ako je povolené. Na jeden kilogram ho môže byť maximálne 0,021 miligramu, kontrolovaná zmes pritom obsahovala 0,79 miligramu na kilo.

Pečivárne Liptovský Hrádok vo vyhlásení na svojej stránke ubezpečili, že zmes nevyužili pri výrobe žiadnych oblátok, nachádzala sa len v niektorých šaržiach sušienok. Okamžite po upozornení na prítomnosť fipronilu stiahli z obchodov tie šarže výrobkov, v ktorých bola použitá kontaminovaná vaječná zmes. Reťazcom dodali nové sušienky, kde boli použité vajcia s potvrdeným rozborom, že neobsahujú fipronil.

Všetky produkty Pečivárne Liptovský Hrádok predávané aktuálne v slovenských obchodoch sú podľa tvrdenia výrobcu zdravotne neškodné.

Tu je zoznam výrobkov aj s konkrétnou dobou minimálnej trvanlivosti, v ktorých bola použitá kontaminovaná zmes, v predaji už nie sú, ak ste si ich náhodou medzitým zakúpili, môžete ich vrátiť v predajni.

Zdroj: pecivarne.sk

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Prvé oddelenie II.
08:55 Súdna sieň
07:55 Panelák VII.
09:05 Simpsonovci XXIII.
09:35 Simpsonovci XXIII.
07:45 OCHRANCOVIA
08:40 OCHRANCOVIA
09:45 Prvé oddelenie II.
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
06:40 Nádech pro lásku
08:45 Holka k sežrání
10:30 Tygr a sníh