Veľký slovník chorvátčiny. Pozor na slovenské výrazy

Veľký slovník chorvátčiny. Pozor na slovenské výrazy

BRATISLAVA / Tisíce Slovákov, ktoré sa počas leta presúvajú na dovolenku do Chorvátska, si už dávno začali Jadran nazývať naše more. Je to od nás pomerne blízko a u Chorvátov sa cítime dobre. A hoci sa Chorvátom dá celkom dobre porozumieť, predsa len sa vyskytnú isté jazykové perličky, ktoré občas zamotajú komunikáciu.

I keď sme Slováci aj Chorváti Slovania, predsa len je pár jazykových perličiek, ktoré zamotali nejednu situáciu. "Napríklad dievča - cura, v češtine znamená niečo iné, bezalkoholná p**a," vysvetľuje Vlado Blaškovič, Chorvát žijúci na Slovensku.

Koľkokrát v živote ste prali kosu? Reč nie je o kose ako takej, v chorvátskom jazyku totiž oprať kosu znamená niečo úplne iné. Prať kosu znamená, umyť si vlasy. Vlado, ktorý pochádza z chorvátskeho mestečka Makarska má ešte niekoľko úsmevných príkladov. Vtipnú príhodu zažil aj so skupinkou Slovákov dovolenkujúcich na Istrii. Domáci hostili ako len vedeli, Slováci boli nadšení. "Stále, že úžasne, úžasne ale Chorváti mi hovoria - Čo máme ešte urobiť a oni stále, že "užasne, užasne," opisuje príbeh Vlado. Slovíčko úžas má však v Chorvátsku úplne opačný význam ako u nás. 

Ak by ste chceli pochváliť nejakej Chorvátke peknú tmavú pokožku a poviete jej, že je pekne opálená, znamená to pekne pomilovaná. "Stačí sa usmiať a povedať nemá probléma," dodáva Vlado. 

slovenský/český výraz chorvátsky výraz
dievča cura
umyť si vlasy  prať kosu
úžasné hrozné
opálená pomilovaná
ryba (druh kohút) k***t
podvedená žena prevarená žena

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

22:00 IMT SMILE - BUDEME TO STÁLE MY
23:20 Vojak
01:05 Poklad Dračej brány
22:40 18 ROKOV S TV JOJ
01:00 Dr. LUDSKY
02:05 Súdna sieň
22:05 MOST!
23:05 MOST!
00:00 Čierne vdovy
22:55 Okido I.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti II.
23:30 Arthur a Minimojovia
22:20 Dřív než půjdu spát
23:55 Texaský masakr motorovou pilou 3D
01:25 Nadechni se