Jednotné písmo ako za socializmu. Rozhodol minister Plavčan bez diskusie

Jednotné písmo ako za socializmu. Rozhodol minister Plavčan bez diskusie

BRATISLAVA / Na mnohých školách sa deti učia písať menej komplikovaným písmom ako sa učila väčšina z nás. Deti, rodičia i učitelia boli spokojní, no ako blesk z čistého neba prišiel zákaz. Všetci budú odteraz písať rovnaké písmená. Zaskočilo a pobúrilo to nielen učiteľov, ale aj odborníkov a politikov.

Na jednej strane ministerstvo prináša reformu, ktorá rozväzuje ruky, na druhej strane praktiky ako z dôb socializmu. Rovnaké A, rovnaké B, žiadne iné písmo nebude. Ešte v časoch socializmu muselo byť všetko jednotné. Ale tak to bude aj od nového školského roka.

"Rozhodli sme sa užšie upraviť tú dikciu vzdelávacích štandardov v oblasti písaného písma a to tak, že používame slovné spojenie spojité písané písmo," vysvetľuje hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová. 

Spojité znamená, že slovo píšeme bez prerušovania jedným ťahom. Také sa učila väčšina z nás. Pred niekoľkými rokmi však viaceré školy začali vyučovať iným typom písma, tzv. comenia script, ktoré nie je spojité.

"Deti naozaj veľmi pekne píšu, a píšu s porozumením," hovorí zástupkyňa školy a garant, Andrea Cinegová. 

Takto deti píšu aj rýchlejšie a menej sa pri písaní trápia. Písmo bolo overované v Česku, kde sa aj vo veľkej miere používa. 

"Je to veľmi dobré písmo pre deti s poruchami učenia," ozrejmuje Cinegová. 

Ministerstvo školstva však vydalo dodatok, ktorý toto písmo vlastne zakázal bez akejkoľvek diskusie či varovania.

Spôsob, ako ministerstvo rozhodlo, sa nepáči aj samotným tvorcom projektu Učiace sa Slovensko.

Odborníci nesúhlasia

"Zo dňa na deň, bez nejakej diskusie, padlo akési rozhodnutie, ktoré poškodzuje desiatky škôl," čuduje sa Vladimír Burjan, spoluautor projektu Učiace sa Slovensko. Podľa neho to znížilo vážnosť učiteľského povolania na úroveň vykonávateľov direktív.

"Na úrovni takýchto detailov by o tom mala rozhodovať samotná škola," myslí si poslanec SaS, Martin Poliačik. 

Niektorí poslanci však s direktívou súhlasia.

Väčšinu odborníkov i politikov pobúril najmä spôsob, ako k zákazu došlo, a že je v príkrom rozpore so zameraním dokumentu Učiace sa Slovensko.

"Vychádzať v ústrety individuálnym potrebám detí a urobiť všetko preto, aby sme im cestu uľahčili, a nie sťažovali. Žiadam ministra a celkovo ministerstvo, aby stiahli tento dodatok," povedal Miroslav Sopko, poslanec OľaNO. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 Dr. LUDSKY
07:35 Panelák VII.
05:40 Profesionáli VIII.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Podfukáři
07:25 Princ Krasoň
09:05 Pozlátko Hollywoodu