Zatiahnuté
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Poisťovni Union vypovedalo zmluvu 40 nemocníc, chce nájsť kompromis
Zdielať na
Slovensko

Poisťovni Union vypovedalo zmluvu 40 nemocníc, chce nájsť kompromis

BRATISLAVA / Union zdravotná poisťovňa chce nájsť v rokovaniach s Asociáciou nemocníc Slovenska (ANS) kompromis. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union.

Zdravotná poisťovňa už začala z nemocníc sťahovať peniaze. "Úhrada príplatkov bola dohodnutá v štyroch splátkach, kde tú prvú sme zrealizovali," povedala členka predstavenstva. Od fakultných a univerzitných nemocníc Union nebude žiadať vrátenie príplatkov. "So všetkými štátnymi nemocnicami, okrem teda dvoch, sme sa dohodli na úsporných opatreniach. A úspory z týchto opatrení sú vyššie ako tie príplatky, ktoré by sme od nich pýtali," vysvetlila Májeková. 

Zmluvu vypovedalo 40 nemocníc

Podľa zverejnených informácií vypovedalo Unionu do piatka zmluvu 40 nemocníc združených v ANS. Ako ďalej informovala asociácia, štyri nemocnice zmluvu nevypovedajú, 14 nemocníc vypovie zmluvu v blízkom čase a zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy. Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva.

Majú nárok na starostlivosť

Členka predstavenstva v pondelok opäť pripomenula, že poistenci Union ZP majú vo všetkých nemocniciach ANS naďalej nárok na plnú, t.j. odkladnú aj neodkladnú starostlivosť. Vo všetkých zmluvách s členmi ANS je dohodnutá jednoročná výpovedná lehota, počas ktorej majú poistenci Union ZP nárok na odkladnú aj neodkladnú starostlivosť v plnom rozsahu podľa zmluvných podmienok. Podľa zdravotnej poisťovne tak pacienti nie sú ohrození.

Dofinancovanie

Počas roka 2016 Union ZP opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania zdravotníctva v objeme 180 - 200 miliónov eur. Tieto prostriedky sú nevyhnutné na vykrytie zvýšenia platov zamestnancov v zdravotníctve podľa zákona. Do konca roka však rezort získa iba dodatočných 35 miliónov eur, ktoré budú prerozdelené cez navýšenie platieb za poistencov štátu. 

Z tejto sumy získa Union ZP po prerozdelení a úhrade zákonných poplatkov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a Národnému centru zdravotníckych informácií iba 2,4 milióna eur. Dofinancovanie zo strany štátu tak nebude stačiť na pokrytie príplatkov, ktoré Union ZP vyplácala nemocniciam na základe prísľubu ministerstva zdravotníctva o dodatočnom dofinancovaní systému.

"Union ZP preto nemá inú možnosť ako uplatniť príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepokrytú časť príplatkov," uviedla poisťovňa.

Súvisiace články

Najčítanejšie