Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Mihál nebude kandidovať za predsedu SaS, so Sulíkom si veľa vecí vysvetlili
Zdielať na

Mihál nebude kandidovať za predsedu SaS, so Sulíkom si veľa vecí vysvetlili

BRATISLAVA / Podpredseda SaS Jozef Mihál nebude kandidovať v najbližšom čase za predsedu strany. Oznámil to oficiálne na tlačovej besede po tom, čo vo štvrtok absolvoval s Richardom Sulíkom priateľské stretnutie, kde si mnoho vecí vysvetlili.

"Cítim svoju úlohu v politike tak, aby sme zlodejov a oligarchov vyprášili z vlády a parlamentu v najbližších voľbách,“ vyhlásil. Podľa neho budúce parlamentné voľby môže prísť o štyri roky, ale môžu byť aj voľby predčasné. "Možno po slovenskom predsedníctve v EÚ nastanú turbulencie, na ktoré musíme byť pripravení a zomknutí,“ konštatoval.

SaS lídrom opozície

SaS podľa Mihála je a bude lídrom opozície. "Verím, že budeme viazať na seba ďalších ľudí,“ uviedol s tým, že vnútorná diskusia v SaS bude permanentná s cieľom byť úspešní v ďalších voľbách.

"Výsledkom nie je štiepenie SaS. Neuvažujem o tom, že odchádzam zo strany. Zostávam členom, poslancom NR SR a podpredsedom SaS,“ dodal.

Súper je Smer

Sulík rozhodnutie vzdať sa funkcie predsedu SaS opakovane zdôvodnil cieľom vyvolať voľby predsedu, čo malo byť katalyzátorom vnútrostraníckeho pohybu. "Diskusia vyvrcholila stretnutím s Mihálom, možno sme si mali sadnúť skôr. Našli sme spoločnú reč. Veľa vecí sme si vydiskutovali. Obaja chápeme, že náš súper je Smer,“ uviedol. Obaja podľa neho chcú, aby SaS bola pripravená zobrať zodpovednosť za Slovensko po najbližších voľbách.

Mimoriadny kongres SaS bude napriek rozhodnutiu Mihála nekandidovať. Sulík prisľúbil, že SaS zostane pri tolerancii k názorom, liberálnou a pravicovou stranou. "V SaS sú rozdielne názory od začiatku, ale sú menšie ako v Smere. Keď robíte spoločné kšefty, je to silné tmelivo. My sme otvorená strana, preto to môže vyznieť, že sú rozdiely,“ dodal.

Mihál koncom apríla ohlásil, že na budúcoročnom straníckom kongrese liberálov sa chce uchádzať o post šéfa strany. Predseda strany Richard Sulík oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu na mimoriadnom kongrese strany, ktorý zvolal na 11. júna tohto roka. Zároveň však uviedol, že na post predsedu bude na kongrese kandidovať.

Sulík sa rozhodol zvolať mimoriadny snem už v júni, keďže chce skrátiť čas, ktorý by inak médiá venovali rozoberaniu vnútrostraníckej situácie liberálov. Keďže ďalší riadny kongres sa mal konať až o rok, táto debata by sa podľa Sulíka neustále ťahala.

Sulík oznámil, že sa na mimoriadnom kongrese vzdá svojej funkcie. Pozrite si archívnu reportáž:

Najčítanejšie správy