Oblačno
Bratislava
Emil
31.1.2023
Naši policajti odchádzajú do Slovinska a Macedónska, budú strážiť hranice
Zdielať na
Slovensko

Naši policajti odchádzajú do Slovinska a Macedónska, budú strážiť hranice

BRATISLAVA / Slovenskí policajti odídu vo štvrtok 4. februára opäť pomáhať s migračnou krízou, pôjdu do Macedónska i Slovinska. Na macedónsko-gréckej hranici bude pôsobiť 25 našich strážcov zákona, na slovinsko-chorvátskej dvadsiatka policajtov.

Obe skupiny budú v krajinách zatiaľ mesiac. V Macedónsku ale budú pôsobiť nielen na hranici s Gréckom, ale aj na hranici s Bulharskom, malá časť je i hranica s Tureckom a malá s Albánskom.

"Prichádza na rad aj ochrana hranice krajiny, ktorá nie je členom Európskej únie, a teda nie je ani v schengene, je to bezprecedentné rozhodnutie," povedal pri príležitosti vyslania policajtov predseda vlády Robert Fico.

Pomoc kolegom

Naši policajti budú v Macedónsku nielen strážiť hranicu, tiež budú zabezpečovať verejný poriadok, a to v spoločných hliadkach s českými a macedónskymi policajtmi.

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka bude misia do Macedónska pre policajtov nová. "Ide o opačné chránenie schengenskej hranice, keďže budeme chrániť najmä prechod zo schengenu do neschengenskej krajiny. Každá tehlička, ktorú môžeme do tohto pomyselného múra postaviť, je veľmi dôležitá," povedal.

Skúsení policajti

Do Macedónska idú policajti, ktorí majú skúsenosti s touto prácou. Sú vyzbrojení štandardným výstrojom, berú si so sebou napríklad i termovízne kamery.

"Bude to nová misia, podmienky budú určite sťažené. V prípade potreby budeme výzbroj dopĺňať, preto vysielame policajného pridelenca do Skopje, aby mohol situáciu monitorovať," vysvetlil Kaliňák.

Potrebné financie

Pohonné hmoty, drobné opravy, ubytovanie či stravu zaplatí macedónska strana. Šéf rezortu vnútra pripomenul, že policajti budú pracovať tak, ako by pracovali doma, pričom budú mať aj nejaké dávky navyše.

Pre reformu ESO podľa neho zostali rezortu nejaké peniaze, a tak by mohol zvládať aj takéto veci z vlastných zdrojov. Sumu za vyslanie policajtov však povedať nevedel, odhadol ju na desaťtisíce eur. "Nebudú to žiadne výnimočné sumy, ktoré by sme neboli pripravení obetovať," dodal.

Ako povedal premiér Robert Fico, verí, že na summite V4, ktorý bude 15. februára v Prahe, spoločne vyhlásia, že musia prijať takýto variant ochrany macedónskej hranice, "že budeme schopní zastavovať migrantov, oddeliť ekonomických od neekonomických i zriadiť funkčné hotspoty."

Tiež očakáva, že sa bude diskutovať o vytvorení niekoľkotisícovej policajnej sile, ktorá by mohla byť ponúknutá európskym štruktúram na ochranu schengenskej hranice. "Takže rok 2016 bude z tohto pohľadu pre všetky štáty Európskej únie ťažký," doplnil.

Pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie