V novej vláde nechcú ľudia vidieť Matoviča, Kažimíra ani Figeľa

21.01.2016 08:57 Noviny.sk Slovensko

V novej vláde nechcú ľudia vidieť Matoviča, Kažimíra ani Figeľa

BRATISLAVA / V novej vláde, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb, by ľudia nechceli vidieť napríklad Igora Matoviča zo strany OĽaNO-NOVA, označilo ho 27,2 percenta opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Polis Slovakia.

V tomto prípade ľudia označili i predsedu Smeru-SD Roberta Fica, dostal 25,1 percenta. Vo vláde ľudia nechcú ani Petra Kažimíra zo Smeru-SD, ktorého označilo 11,9 percenta respondentov. Za ním je Ján Figeľ z KDH, Richard Sulík z SaS, Robert Kaliňák zo Smeru-SD či Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA.

Ľudia pri otázke: "Ktorých slovenských politikov by ste nechceli vidieť v novej vláde?" označili i Juraja Draxlera zo Smeru-SD, Pavla Freša z SDKÚ-DS, Pavla Hrušovského z KDH, Bélu Bugára z Mosta-Híd, Pavla Pašku zo Smeru-SD, Petra Pellegriniho zo Smeru-SD či Alojza Hlinu. Odpovedať v tomto prípade nevedelo 35 percent.

Prvý politik

Prieskum, naopak, ukázal, že prvý politik, ktorý by mal byť v novej vláde a ľudia by ho tam radi videli, je Robert Fico. Vo vláde by mal byť i Robert Kaliňák, Miroslav Lajčák, predseda strany Sieť Radoslav Procházka, predseda SNS Andrej Danko, predseda Mosta-Híd Béla Bugár či Peter Pellegrini.

Slováci by vo vláde radi videli aj Jána Figeľa z KDH, Petra Kažimíra zo Smeru-SD, Igora Matoviča z OĽaNO-NOVA, Richarda Sulíka z SaS, Pavla Hrušovského z KDH, Daniela Lipšica z OĽaNO-NOVA či Luciu Žitňanskú z Mosta-Híd.

V tomto prípade respondenti odpovedali na otázku: "Ktorých slovenských politikov by ste radi videli v novej vláde?" Odpovedať na otázku nevedelo 28,1 percenta opýtaných.

Najlepšie pripravení politici

Agentúra Polis Slovakia sa ľudí pýtala aj na to, ktoré politické strany majú najlepšie pripravených politikov, schopných ihneď nastúpiť do funkcií ministrov. Za stranu s najlepšie pripravenými politikmi považujú ľudia Smer-SD, označilo ho 41,6 percenta opýtaných. Nasleduje KDH so ziskom 13,2 percenta, SNS s 11,6 percenta, Most-Híd a Sieť zhodne s 8,7 percenta, OĽaNO-NOVA s dvoma percentami a napokon SDKÚ-DS s 1,3 percenta. Na otázku nevedelo odpovedať 36,3 percenta respondentov.

Ľudia v prieskume odpovedali i na to, ktoré politické strany by chceli v novej vláde. Prvou je Smer-SD so ziskom 41,9 percenta. Vo vláde by mala byť podľa prieskumu i SNS, ktorú označilo 18,8 percenta opýtaných. Nasleduje Sieť so 17,2 percenta, Most-Híd so 14,5 percenta, KDH s 12,2 percenta. Vo vláde chcú ľudia aj stranu OĽaNO-NOVA, SaS, SDKÚ-DS, KSS či SKOK. Na otázku nevedelo odpovedať 23,4 percenta opýtaných.

Agentúra Polis Slovakia robila pre agentúru SITA prieskum od 8. do 14. januára na vzorke 1 223 respondentov starších ako 18 rokov na celom území Slovenska.

Fico vládnuť sám nechce, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel