Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Sestričky odhodili uniformy. Na sneme riešili svoju existenciu
Zdielať na

Sestričky odhodili uniformy. Na sneme riešili svoju existenciu

POPRAD / Budú zdravotné sestry hladovať alebo opäť vyjdú do ulíc? V Poprade sa rokovalo hlavne o tom, že takmer nič z toho o čo žiadali nebolo splnené. Je ich málo, platy sú na zaplakanie a materiálno-technické vybavenie údajne nestojí za reč

Kompetencie zdravotných sestier, integrácia zdravotnej starostlivosti i otázka odmeňovania patrili k základným témam snemu Slovenskej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, ktorý sa dnes skončil v Poprade.

Nenaplnené sľuby

Ako agentúru SITA informovala prezidentka komory Iveta Lazorová, veľa sa hovorilo aj o nenaplnených bodoch petície sestier ešte z roku 2011. "Štvrť milióna občanov Slovenskej republiky žiadalo vládu, aby urobila také opatrenia, aby sa naplnili požiadavky siedmich bodov petície. Bohužiaľ, musím povedať, že iba jeden bod z tejto petície ostal naplnený,“ uviedla Lazorová.

Okrem tejto problematiky sa sestry počas dvojdňového snemu venovali aj víziám do budúcna v súvislosti so starostlivosťou o pacientov.

"Hlavnými závermi tohto snemu boli otázky plnenia petície z roku 2011. Tie sa týkali prípravy zákona o odmeňovaní sestier a pôrodných asistentiek tak, aby boli rovnako odmeňované v štátnych a neštátnych zdravotníckych zariadeniach, keďže vykonávajú činnosti vo verejnom záujme, pre verejné blaho občanov tohto štátu,“ povedala Lazorová.

Petíciu podpísali tisíce

K spomínanej petícii sa pred štyrmi rokmi podľa jej slov vyjadrilo 250 tisíc sestier, následne ju odovzdali Národnej rade SR. "Bola to vláda Ivety Radičovej, ktorá prijala uznesenia. Vymenením politickej garnitúry zostali tieto uznesenia vlády nenaplnené,“ skonštatovalo prezidentka komory.

Medzi bodmi petície bolo okrem iného aj prepojenie zdravotnej starostlivosti. "V zariadeniach sociálnych služieb pracujú síce sestry, ale nie sú zaradené ako sestry, to znamená, že sú inak ohodnocované. Pritom sestry, ktoré tam pracujú, musia mať vzdelanie sestier, sústavne sa vzdelávať, registrovať sa v komore,“ priblížila problém Lazorová.

Podľa nej je to potrebné v zákone riadne ošetriť. "Ak porovnávame činnosti sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku a v ostatných krajinách Európskej únie, zaostávame niekoľko rokov za prípravou legislatívy,“ dodala.

Posilnené kompetencie

Zdravotné sestry a pôrodné asistentky počas snemu komory rovnako hovorili o svojich kompetenciách, ktoré by podľa nich mali byť posilnené. "Bez ohľadu na to, aké má sestra vzdelanie, všetky máme popísané pracovné činnosti rovnako. Naším cieľom je zadefinovať tie pracovné činnosti, ktoré má vykonávať sestra so špecializáciou a bez špecializácie,“ uzavrela prezidentka komory sestier, ktoré v piatok 24. apríla podporil účasťou na sneme aj prezident SR Andrej Kiska.

V krátkom príhovore vyzdvihol ich prácu a ocenil úlohu, ktorú zohrávajú v prístupe k pacientovi. 

Pozrite si priloženú reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy