Zatiahnuté, dažďové prehánky
14°
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Žitňanská bude podpredsedníčkou Most-Híd, Chmel končí
Zdielať na

Žitňanská bude podpredsedníčkou Most-Híd, Chmel končí

BRATISLAVA / Poslankyňa Lucia Žitňanská, ktorá len nedávno vstúpila do strany Most-Híd, sa stala podpredsedníčkou strany. Do funkcie ju zvolila Republiková rada strany Most-Híd, ktorá odobrila personálnu výmenu vo vedení strany. Doterajší podpredseda Rudolf Chmel sa vzdal funkcie. Zmeny definitívne odobrí snem strany v septembri.

Silná strana

Strana Most-Híd je podľa jej predsedu Bélu Bugára silnejšia. Dôvodom je zisk jedného miesta v Európskom parlamente. V eurovoľbách bol zvolený za poslanca Európskeho parlamentu József Nagy. Doteraz nemala strana žiadneho.

"Strana sa posilnila aj tým, že Republiková rada dnes potvrdila líniu budovania občianskej strany a zvolila na post podpredsedníčky Luciu Žitňanskú. Tieto dve skutočnosti posilnia našu stranu," povedal Bugár.

Ponuka občianskej strany

Žitňanská poďakovala členom Most-Híd za dôveru. "Dostalo sa mi žičlivého prijatia od momentu vstupu do strany," uviedla. Na Slovensku je podľa nej veľa ľudí, ktorí chcú, aby popri Smere existovala aj ponuka občianskej strany, ktorá osloví voličov programom.

"Kde okrem sociálnoekonomických otázok dostanú priestor aj otázky práva, spravodlivosti, ochrany menšín a slabších. Chcem urobiť všetko preto, aby Most v tom zaznamenal úspech," povedala.

Nové logo

Na jeseň oslávi Most-Híd päť rokov existencie strany. Na sneme budú voliť nových členov predsedníctva, meniť stanovy. "Meníme sa zo strany spolupráce na občiansku stranu. Obsahovo, tým, že tvoríme občiansku víziu. Meníme sa aj formálne, zmeníme logo," povedal podpredseda strany László Solymos. Z loga strany má preto na sneme vypadnúť slovné spojenie strana spolupráce. Nahradiť ho má občianska strana.

Most-Híd začal s prípravou na komunálne voľby, ktoré budú na jeseň. Republiková rada rozhodla, že o zložení koalícií v okresných a krajských mestách nebudú rozhodovať regionálne štruktúry, ale celorepublikové predsedníctvo.

Ministerka spravodlivosti

Lucia Žitňanská opustila SDKÚ-DS v polovici decembra minulého roka. Prvýkrát kandidovala za SDKÚ-DS ako nestraníčka vo voľbách v roku 2006, členkou strany bola od roku 2007. Vo vláde Ivety Radičovej zastávala post ministerky spravodlivosti.

Lucia Žitňanská vymenila modrú za oranžovú. Pozrite si reportáž Adama Zavřela:

Presadila projekt zverejňovania zmlúv na internete a projekt otvorenej justície, ktorého súčasťou bolo aj zverejňovanie súdnych rozhodnutí alebo hodnotenie činnosti sudcov. V parlamentných voľbách v roku 2012 získala najväčší počet prednostných hlasov (viac ako 103-tisíc) zo všetkých zvolených poslancov SDKÚ-DS.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy