Hrozba zastavenia dodávky plynu je vážna, tvrdí Miškov

Hrozba zastavenia dodávky plynu je vážna, tvrdí Miškov

BRATISLAVA / Hrozba prerušenia dodávok plynu je mimoriadne akútna. Povedal to v relácii RTVS - Slovenskej televízii O 5 minút 12 bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov v súvislosti s vyjadrením prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina, ktorý varoval, že ak Ukrajina nezaplatí účty, plyn by mohol prestať tiecť už v júni. Miškov zároveň dodal, že Slovensko pravdepodobne čelí najvážnejšej bezpečnostnej hrozbe od vzniku.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský si myslí, že dodávky plynu, ktoré máme zazmluvnené, ohrozené nebudú. Ako povedal Miškov, vláda by mala prijať opatrenia, ktorými naznačí, ako chce chrániť ľudí v prípade výpadku dodávok plynu.

Iba pre obyvateľov Slovenska

"Momentálne máme plynové zásobníky plné. Máme plyn na približne 100 dní," povedal Miškov  v relácii O 5 minút 12 s tým, že v prípade krízovej situácie a výpadku dodávok je jednou z možností na ochranu ľudí prijatie opatrenia či zákona, ktorým by plyn v zásobníkoch bol určený iba obyvateľom Slovenskej republiky. "Skladujú tam zásoby aj zahraniční partneri, ale mali by byť určené iba obyvateľom Slovenska," dodal Miškov.

Minister Malatinský dodal, že na možné zastavenie dodávok plynu sa Slovensko pripravovalo a od roku 2009, keď bolo krízou podobne ohrozené, zaznamenalo posun. "Máme odvtedy dobudovanú vyššiu kapacitu zásobníkov. V tomto období sa zásobníky stále dopĺňajú. Určite vieme zásobovať plynom do septembra," povedal Malatinský s tým, že dodávky plynu cez Ukrajinu nie sú jediné riešenie, ale vieme dopraviť plyn aj z Českej republiky a Minister zároveň spomenul aj ďalšie trasy.

Dodávka plynu na Slovensko je ohrozená, pozrite si reportáž:

Severojužné prepojenie

"Máme severojužné prepojenie na Maďarsko a Poľsko. Na Maďarsko je de facto technicky hotové a plné prevádzkovanie tohto plynovodu očakávame od 1. januára 2015," dodal Malatinský.

Podľa Miškova sú zásoby plynu dostatočné pre obyvateľov Slovenska. Nnebude to však dosť, ak by ich využíval aj priemysel. "V prípade krízovej situácie musí ísť hospodárstvo a ekonomika bokom, musí ísť o ľudí," povedal Miškov a dodal, že krízu by Slovensko malo vnímať ako príležitosť.

Podľa Miškova sme totiž takmer na 100 percent závislí od energetických surovín z Ruska. " Túto energetickú závislosť by sme mali znižovať," povedal Miškov.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.