Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2022
Fico tají náklady na kampaň
Zdielať na

Fico tají náklady na kampaň

BRATISLAVA / Smer-SD nechce prezradiť, koľko minie na kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Ako povedala Ľubica Končalová z Tlačového oddelenia Smeru-SD, výdavky budú zverejnené vo výročnej správe strany.

Osem majálesov, 15 bilbordov

Neprezradila, či sa na kampaň skladajú aj kandidáti. Stranícka centrála kandidátom z prvej polovice kandidátky zabezpečí 15 bilbordov. Ostatné je na nich. Centrála tiež organizuje osem majálesov. Pre kampaň nemajú v Smere-SD volebného manažéra, akým bol v prezidentských voľbách Marek Maďarič. 

Podľa analytika Jána Baránka Smer-SD nevyvodil za prezidentské voľby žiadnu zodpovednosť. "Teda akoby sa nič nestalo a idú ďalej,“ povedal Baránek s tým, že na jednej strane je to prekvapujúce, pretože nejaká zodpovednosť vyvodená byť mala. VIAC TU.

Minister kultúry Marek Maďarič sa vzdá funkcie podpredsedu strany Smer-SD, šéfovať rezortu kultúry bude aj naďalej.

KDH podľa volebného manažéra Dáriusa Hatoka vynaloží na kampaň približne 250 000 eur. Kandidáti z prvých miest prispejú sumou 10 000 až 20 000 eur. Ostatní do 1 000 eur. Ako povedal Hatok, centrála zabezpečí v kampani prípravu vizuálov, letáky a približne 400 bilbordov. Počas kampane kandidáti navštívia 27 miest, v ktorých budú ľudí informovať o dôležitosti týchto volieb. S mítingami začínajú v pondelok v Púchove a skončia 21. mája v Pezinku.

Zsolt Simon investuje 15 tisíc

Most-Híd na kampaň pre všetkých 13 kandidátov minie približne 200 000 eur. Ako povedal hovorca strany Gabriel Gilányi, na kampani sa budú finančne podieľať aj jednotliví kandidáti, každý podľa svojich možností a predstáv.

Napríklad Zsolt Simon, líder kandidátky Mosta-Híd pre voľby do EP plánuje investovať do kampane z vlastných prostriedkov 15 000 eur. "Budeme mať 412 bilbordov po celom Slovensku, náklady na ne sú zahrnuté už v spomínanej celkovej sume, ktorú strana na kampaň minie,“ povedal.

Prioritou je styk s ľuďmi

OĽaNO podľa predsedu strany Igora Matoviča investuje do kampane pred eurovoľbami maximálne 100 000 eur. Ako povedal Matovič ide o peniaze, ktoré Obyčajní získali zo štátneho rozpočtu. Z týchto peňazí zaplatia bilbordy, tlač euronovín a ľudí z volebného tímu. "Ak kandidáti robia kampaň navyše, musia si ju zaplatiť sami. Ako líder kandidátky je zodpovedný za kampaň Jozef Viskupič,“ povedal Matovič.

Volebný štáb SDKÚ-DS vedie predsedníčka Ústrednej rady strany a starostka bratislavskej mestskej časti Staré mesto Tatiana Rosová. Podľa lídra kandidátky Ivana Štefanca prioritou kampane je byť v styku s ľuďmi.

"Počas kampane som sa dostal až do Užhorodu,“ povedal s tým, že kandidáti sú každý deň niekde inde. Kandidáti si kampaň hradia z vlastných zdrojov. Štefanec dal 15 000 eur. Príspevky ďalších kandidátov závisia od miesta na kandidátke.

Pôžička od Oravca

"Nemáme žiadne externé zdroje, zaviedli sme mimoriadne volebné členské pre členov,“ povedal Štefanec. Pre všetkých členov SDKÚ-DS platí tento rok povinnosť zaplatiť volebný príspevok desať eur. Kampaň teda budú mať podľa Štefanca takú, koľko peňazí vyzbierajú.

Rozpočet kampane SaS pred voľbami do Európskeho parlamentu je podľa hovorkyne strany Kataríny Svrčekovej 180 000 eur. "Z toho 120 000 eur tvoria vlastné prostriedky SaS, 60 000 eur je pôžička, ktorú strane poskytol líder kandidátky Ján Oravec,“ povedala Svrčeková s tým, že volebnú kampaň vedie predseda SaS Richard Sulík.

StranaNáklad
KDH250 000 euro
Most-Híd200 000 euro
NOVA200 000 euro
SaS180 000 euro
OĽaNO100 000 euro
SDKÚ-DSvlastné zdroje, 15 000 euro
Smer-SDneuverejnil

Kabaret Brusel, neblázni!

SaS pripravila pred májovými eurovoľbami politický kabaret Brusel, neblázni! Vystupujú v ňom traja kandidáti do Európskeho parlamentu. Okrem predsedu strany Richarda Sulíka aj Lucia Nicholsonová a líder kandidátky Ivan Oravec. S kabaretom obchádzajú Slovensko.

NOVA dá na kampaň približne 100 000 eur. Ako povedal líder jej kandidátky Jozef Kollár, on sám dá tiež približne 100 000 eur. Šéfom volebného štábu NOVA je Milan Krajniak. Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája od 7:00 do 22:00. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Poslancom EP za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 80 žien.

Súvisiace články

Najčítanejšie