Polojasno
25°
Bratislava
Magdaléna
22.7.2026
Zamestnankyňa FPU potvrdila nález odpočúvacích zariadení. Teraz čelí upozorneniu
Zdielať na

Zamestnankyňa FPU potvrdila nález odpočúvacích zariadení. Teraz čelí upozorneniu

Archív: Odpočúvacie zariadenia na FPU.

BRATISLAVA / Televízia JOJ minulý týždeň upozornila na podozrenie z odpočúvania zamestnancov vo Fonde na podporu umenia. Existenciu nájdených zariadení následne pre TASR potvrdila jedna zo zamestnankýň fondu. Televízia JOJ má teraz k dispozícii dokument, podľa ktorého zamestnankyni vedenie FPU udelilo upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny.

Upozornenie po odpovedi pre médiá

Po tom, ako sme minulý týždeň zverejnili informáciu o tom, že v priestoroch fondu boli nájdené odpočúvacie zariadenia, ju pre TASR potvrdila aj manažérka oddelenia kancelárie riaditeľa Fondu na podporu umenia.

Redakcia má teraz k dispozícii dokument podpísaný riaditeľom fondu Františkom Kornajom, v ktorom zamestnanku upozorňuje na porušenie pracovnej disciplíny. Dôvodom má byť to, že 16. júla odpovedala na novinársku otázku TASR a v mene fondu potvrdila medializované informácie o odpočúvaní, anonymných zamestnancoch a tom, že prípad riešia orgány činné v trestnom konaní.

Podľa vedenia tým prekročila svoju pracovnú náplň. V dokumente sa uvádza, že jej úlohou nebolo poskytovať informácie médiám, ale novinársku otázku postúpiť riaditeľovi fondu, ktorý je podľa vedenia oprávnený zastupovať FPU navonok a komunikovať s médiami.

Fond hovorí o poškodení dobrého mena

V upozornení sa zároveň píše, že zamestnankyňa sa mala dopustiť porušenia pracovného poriadku aj etického kódexu fondu. Vedenie jej vytýka najmä šírenie informácií, ktoré podľa neho poškodili dobré meno inštitúcie.

Dokument zároveň upozorňuje, že ak by sa podobné porušenie pracovnej disciplíny opakovalo, môže jej byť daná výpoveď z pracovného pomeru. Upozornenie podpísal riaditeľ FPU František Kornaj 21. júla, zamestnankyňa ho prevzala o deň neskôr.

Kauzu rieši polícia

Kauza vypukla minulý týždeň po tom, čo sme informovali o náleze odpočúvacích zariadení vo viacerých kanceláriách Fondu na podporu umenia. Zamestnanci tvrdili, že zariadenia boli umiestnené pod stolmi a podozrenie smerovalo k vtedajšiemu poverenému riaditeľovi Františkovi Kornajovi. Ten akékoľvek odpočúvanie odmieta. 

​Fond následne deklaroval, že svojich zamestnancov neodpočúval a bude poskytovať maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní. Kornaj zároveň označil načasovanie medializácie prípadu za účelové a vyslovil podozrenie, že za zverejnením informácií môžu stáť bývalí zamestnanci alebo mimovládne organizácie. Celé znenie Kornaja si môžete prečítať TU.

Prípadom sa už zaoberá polícia. Podľa skorších informácií Krajskej prokuratúry v Bratislave je vec v štádiu pred začatím trestného stíhania a preveruje ju vyšetrovateľ Policajného zboru.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy