Jankovce čakajú na vodovod viac ako 30 rokov. Štát údajne nemá peniaze na podporu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
JANKOVCE / Štát dáva peniaze na oslavy, a my si vodovod nezaslúžime? Pýtajú sa ľudia v obci Jankovce. Projektovú dokumentáciu majú pripravenú vyše 30 rokov. Na dokončenie potrebujú 150-tisíc eur. Hoci im žiadosti opakovane prešli, peniaze nedostali. Vraj nie sú. V dedine sú odkázaní na studne, no vodu v nich pre zdravotnú závadnosť na pitie radšej nepoužívajú
"V roku 1992 tu bola spravená projektová dokumentácia. Ja keď som nastúpil už projektant bol nebohý. V roku 2018 zomrel aj zhotoviteľ," uviedol starosta obce Jankovce Jaroslav Vasiľ. Starosta sa snaží dokončiť to, čo riešili viacerí jeho predchodcovia. "Už len dokončiť! A štát nemá toľko peňazí, žeby pomohol?" vyjadrila sa obyvateľka obce Jankovce. Kým domy na jednej strane ulice napojenie na verejný vodovod majú, tie oproti sú odkázané iba na studne, aj to s problémami.
Bez vodovodu je asi štvrtina obce
Približne sto ľudí. Na dokončenie potrebujú 150-tisíc eur. A od zemetrasenia je vody dokonca ešte menej. "Deväťkrát mi žiadosť prešla, splnil som podmienky a ani raz sme peniaze na to dokončenie nedostali," pokračoval starosta Vasiľ. Aj poslednú podanú žiadosť aktuálne vyhodnocujú. Z envirorezortu ale odkázali, že záujem o dotácie je enormný.
"Preto dávame do pozornosti, že samosprávy môžu z Envirofondu využiť takmer bezúročné úvery na vodárenské projekty," tak znelo stanovisko MŽP SR. Voda zo studní je navyše v niektorých prípadoch problémová aj pre zdravotné dôvody. Rozbory preukázali aj zvýšené hodnoty mangánu, fekálny zápach, prekročenie železa aj dusičnanov.
"Dusičnany a dusitany patria medzi zdravotne významné ukazovatele kvality pitnej vody a prekročenie najvyššej medznej hodnoty využije použitie vody na pitie," vysvetlila riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva PhDr. Mgr. Jana Belcáková, MPH. Ministerstvo regionálneho rozvoja odporúča obrátiť za na radu partnerstva PSK, ktorá môže rozhodnúť o zaradení vodovodu medzi priority na financovanie. Zároveň je otvorená výzva na vodovody pre obce do 2-tisíc obyvateľov aj v Prešovskom kraji.
"V pripravovanej revízii Programu Slovensko bude medzi hlavnými témami aj oblasť vody a kanalizácií," povedala vo vyjadrení hovorkyňa MIRRI Lucia Hurajtová. "Toľko peňazí na všetko možné sa dáva, oslavy, a na toto, čo ľudia potrebujú, to si nezaslúžia?" pýta sa nahnevaná obyvateľka.